Pałac w Goszczu

Zrujnowany pałac w Goszczu to rokokowa perła architektury która w okresie swej świetności mogła konkurować z podobnymi w Dreźnie i Poczdamie. 
Zbudowana w roku 1755 należała do rodu Reinchenbach. Swym przepychem wnętrz, stylowym parkiem z oranżerią mogła się poszczycić do 1947 roku. 

[Obrazek: 1.jpg]

Pałac oparł się burzliwym wydarzeniom rozgrywającym się na przestrzeni minionych wieków. Łaskawie też obeszła się z nim II wojna światowa. 
Niestety w 1947 roku podpalony zapewne tylko po to by zatrzeć, ślady szabrowników nie został nigdy odbudowany i popadł w ruinę.

[Obrazek: 2.jpg]

 W późniejszych latach grabiony, plądrowany przez poszukiwaczy skarbów którzy rozkuli nawet zabytkowe mury w poszukiwaniu cennych przedmiotów stał się urokliwą ruiną. 
O dawnej świetności obiektu przypominają tylko kikuty poburzonych ścian i liszaje odpadającego tynku.

[Obrazek: 7.jpg]

Cały zespół pałacowo dworski został zbudowany na planie prostokątnego dziedzińca do którego prowadziły trzy bramy wjazdowe, natomiast główną oś stanowił budynek pałacu.

[Obrazek: 3.jpg]

Obecnie władze Goszcza ogrodziły pałac betonowym płotem, wejścia strzeże brama, być może dawniej zamykana. Obecnie wejście na teren nie nastręcza najmniejszych problemów brama nie jest zamknięta. 

[Obrazek: 4.jpg]

Z zabudowań dworskich, wysiedlana jest ludność która zamieszkiwała tam przez czas PRL-u. Zabudowania dworskie są w opłakanym stanie. W ruinach pałacu przetrwało jedno małe wejście do dawnych piwnic. Nie ma tam nic ciekawego pomieszczenia posłużyły widać jako miejscowe wysypisko śmieci.

[Obrazek: 6.jpg]

 W miejscu wspaniałych komnat pałacowych, sal balowych króluje bujna roślinność, która powoli z uporem przejmuje władanie nad pałacem, swymi korzeniami powolutku z uporem rozsadza cegłę po cegle niszcząc to co człowiek zniszczyć nie zdołał a w swej próżności pozostawił i skazał na powolną agonię.

[Obrazek: 5.jpg]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *