Zamek w Lipie zamkiem Templariuszy?

Kilkanaście kilometrów od Bolkowa we wsi Lipa, wśród gęstych drzew i zarośli znajdują się ruiny zamku. Jadąc przez Lipę ciężko go zobaczyć.
Zamek zbudowany na przełomie XIII – XIV wieku przez jeden ze śląskich rodów rycerskich, miał pełnić rolę strażnicy.

[Obrazek: 1.jpg]

[Obrazek: 2.jpg]

[Obrazek: 3.jpg]

Wybudowany jako budowla gotycka otoczony suchą fosą na przestrzeni wieków zmieniał swój styl jak i właścicieli. W XVII wieku przebudowany na budowle renesansową przez rodzinę Zeditz .
Po utracie znaczenia wojskowego posłużył jako magazyn i źródło kamienia budowlanego.
Gdy kupił go hrabia Rudolph von Stillfried – Rattonitz zamek swym wyglądem nawiązywał do budowli neogotyckich. Obecny stan obrazują fotki z wyprawy.

[Obrazek: 4.jpg]

[Obrazek: 5.jpg]

Niektórzy badacze wskazują że w pewnym okresie mógł być to zamek templariuszy Ile prawdy, a ile legend czy domniemań jest w opowieściach o pobycie Rycerzy Świątyni Salomona na terenie Polski, Śląska i Sudetów, trudno dzisiaj określić.

[Obrazek: 6.jpg]

[Obrazek: 7.jpg]

Można znaleźć wiele wskazówek przemawiających za tą tezą jak choćby niektóre elementy architektury zamku, lochy które częściowo zachowały się od dzisiaj, czy choćby piramida na zamku w Lipie, która przez wiele lat nazywana była kuchnią.

[Obrazek: 8.jpg]

[Obrazek: 9.jpg]

 

Cytat:Bardzo interesującą sprawą jest, to, że raz w roku, przez otwór w zwieńczeniu szczytowym piramidy, w dzień przesilenia letniego, promienie słońca wpadają do środka obiektu, tj. – do punktu skupienia czyli ulokowanej w lewym narożniku „studni”.– Należy więc zadać pytanie, dlaczego właśnie taki kształt, dlaczego piramida i skąd ta korelacja z przesileniem letnim, czy to mogą być kwestie przypadku?


[Obrazek: 10.jpg]

[Obrazek: 11.jpg]

[Obrazek: 12.jpg]

 

Cytat:Czy piramida służyła do obserwacji astronomicznych, a może Templariusze kultywowali tu wiarę w jakieś niechrześcijańskie bóstwo, lub zajmowali się ezoteryczną wiedzą starożytnych, wszak w podziemiach byłej Świątyni Heroda w Jerozolimie, dokonali oni jakiegoś archeologicznego odkrycia, które, to mocno zaważyło na ich historii.


[Obrazek: 13.jpg]

[Obrazek: 14.jpg]

[Obrazek: 15.jpg]

Jak w większości przypadków tak i w tym zamek ma swojego prywatnego właściciela który kompletnie się nim nie interesuje. W powolnym konaniu jest miejscowym wysypiskiem śmieci.

[Obrazek: 16.jpg]

[Obrazek: 17.jpg]

Julia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *