Ruiny Pałacu w Trzebicku

Zespół pałacowy w Trzebicku, do którego należał folwark oraz pałac z pięknym parkiem krajobrazowym jest już tylko opuszczonym zarośniętym parkiem. O dawnej świetności pałacu przypominają tylko stare dęby, które oparły się upływowi czasu. Trudno określić początki Trzebicka, w źródłach pisanych wymienia się protestancki Kościół. Budowę obecnego datuje się na rok 1672.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 2.jpg]
[Obrazek: 3.jpg]
[Obrazek: 4.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Budowa pałacu przypada na połowę XVII wieku, świadczyć to może, iż najprawdopodobniej pałac powstał z inicjatywy bądź na zlecenie Księżnej Katarzyny Sapieżyny, do której ziemie Trzebickie wówczas należały. Księżna posiadała swój pałac w niedalekim Cieszkowie, być może majątkiem Trzebickim wraz z pałacem zarządzał jej syn kapitan Jan Nepomucen von Lilienhoff und Adelstein.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 5.jpg]
[Obrazek: 6.jpg]
[Obrazek: 7.jpg]
[Obrazek: 8.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Pałac w swej pierwotnej postaci został wybudowany, jako klasycystyczna rezydencja, przebudowany w drugiej połowie XIX wieku nawiązywał do epoki romantyzmu. Była to budowla dwukondygnacyjna, podpiwniczona z bardzo charakterystyczną wieżą. Wejście główne posiadało schody jak i dwa szerokie podjazdy z bogato zdobioną balustradą. Najprawdopodobniej pałac podczas tej przebudowy został otynkowany.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 9.jpg]
[Obrazek: 10.jpg]
[Obrazek: 11.jpg]
[Obrazek: 12.jpg]
[Obrazek: glut.png]
W późniejszym okresie Trzebicko jak i pałac zmieniało właścicieli ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina Linke. Lata powojenne to czasy, w których nie przywiązywano wielkiej uwagi do takich obiektów, pałac stał się budynkiem mieszkalnym. Nie wiadomo, kiedy zamontowano olbrzymi zbiornik na wodę, który można oglądać w zniszczonej wieży do dziś.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 13.jpg]
[Obrazek: 14.jpg]
[Obrazek: 15.jpg]
[Obrazek: 16.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Rok 1977 okazał się dla pałacu początkiem końca, ponieważ po pożarze, jaki wybuchł w tym roku nigdy go nie odbudowano. Jak wyglądał dawniej dziś możemy podziwiać tylko na nielicznych widokówkach, które przetrwały do naszych czasów.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 17.jpg]
[Obrazek: 20.jpg]
[Obrazek: 21.jpg]
[Obrazek: 22.jpg]
[Obrazek: 23.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Obecnie obiekt ciężko zauważyć z drogi, idąc w kierunku pałacu mamy wrażenie, że bujna gęsta roślinność wchłonęła go masą liści i gałęzi. Dziś już nie park należy do pałacu. To pałac jest częścią parku. Wejście do niego jest trudne i bardzo niebezpieczne. Środek pałacu wygląda jak by przed chwilą został zbombardowany. Belki, gruz, śmieci, kamienie wymieszane jakby wielką łapą w dużym tyglu. Obraz upadku dopełnia widok już nie samosiejek a w zasadzie drzew wyrosłych w pałacowych wnętrzach. Niektóre zakorzenione tylko w gruzie samoczynnie się przewracają inne rozsadzają korzeniami stropy częściowo zawalonych piwnic powodując tym niebezpieczne pęknięcia i dziury. Odradzamy zwiedzania wnętrza ruin każdy kolejny krok jest ryzykiem.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 24.jpg]
[Obrazek: 25.jpg]
[Obrazek: 26.jpg]
[Obrazek: 27.jpg]
[Obrazek: 28.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Ten pałac miał pecha nigdy nie znalazł prywatnego właściciela ani sponsora, który chciałby go uratować. Trwa, więc w zaroślach dawnego paku patrząc wypalonymi oczodołami wieży, jest wystawiony na sprzedaż, ale jest dalece mało prawdopodobne by wygrał walkę z czasem a ten dla niego jest jak widać nieubłagany.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 29.jpg]
[Obrazek: 30.jpg]
[Obrazek: 31.jpg]
[Obrazek: 32.jpg]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *