Lodownia w Cieszkowie

[Obrazek: glut.png]
Niedaleko drogi wiodącej z Cieszkowa na Trzebicko po lewej stronie lasu znajduje się dawna lodownia. Dla tych, co nie orientują się w temacie, lodownia to taka starodawna lodówka. Ta cieszkowska sądząc po jej budowie najwyraźniej była lodówką no Frost tamtej epoki.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 2.jpg]
[Obrazek: 3.jpg]
[Obrazek: 4.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Data budowy tego obiektu nie jest dokładnie znana, jedną z kilku wskazówek by określić datowanie budowli są cegły, których użyto do budowy lodowni. Po dokonaniu pomiarów okazuje się, że wymiary cegieł różnią się od współczesnych i są to cegły tzw. Strychówki dodatkowo wypłaszczone. Dokładność i staranność wykonania lodowni skłania nas do tego, że najprawdopodobniej obiekt powstał na zlecenie Renaty von Novack, która to istniejący w Cieszkowie dwór z 1656r. przebudowała na barokowy pałac.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 5.jpg]
[Obrazek: 6.jpg]
[Obrazek: 7.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Sama lodownia swą budową przemawia za epoką baroku, jednak nie wykonaniem a wielkością obiekt przytłacza osoby, które do niej wejdą. Jest to obiekt podziemny, zbudowany na planie prostokąta z główną salą lodową i czterema korytarzami w okuł niej.Boczne korytarze to łukowate tunele wysokości 4,50m i 7 metrów szerokości, komnata lodowa to największe pomieszczenie budowli również z łukowatym sklepieniem, w którym spokojne zmiesiłaby się ciężarówka z naczepą a po bokach zostałoby sporo miejsca. Na górze znajdują się dwa otwory o średnicy ok 0,50 m najprawdopodobniej nimi wrzucano lód do tego pomieszczenia. W posadzce wykonanej z cegieł znajduje się studzienka odwadniająca. Obecnie w pomieszczeniu zalega duża ilość piasku najprawdopodobniej zawleczona tu w okresie, gdy lodownia przestała być użytkowana. Na wszystkich bocznych ścianach wybudowano łukowate okienka.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 8.jpg]
[Obrazek: 9.jpg]
[Obrazek: 10.jpg]
[Obrazek: 11.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Wejście do lodowni to obecnie metalowe drzwi, jednak dawniej wejście było szersze. Pokonując dziesięć szerokich schodów wchodzimy do pierwszego przedsionka, który kończy się ścianką działową i otworem drzwiowym wiodącym do kolejnego podobnego pomieszczenia, tu również widać ślady po belkach, na których najprawdopodobniej były zamontowane drzwi. Wynika z tego, że budowla była bardzo dobrze  zabezpieczona przed wpadaniem do niej powietrza z, zewnątrz co zapewniało idealną izolację termiczną.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 12.jpg]
[Obrazek: 13.jpg]
[Obrazek: 14.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Korytarzem wiodącym wokół głównej Sali można było przejść naokoło, jednakże w kilku miejscach były kolejne dodatkowe ścianki zaopatrzone w drzwi, korytarze wyposażono w studzienki odwadniające i otwory wentylacyjne. Obecnie wnętrze lodowni zostało przebudowane ze względu na zimujące w niej nietoperze. Jeden z korytarzy zamurowano by nie maił połączenia z kolejnym, zamurowano też łukowate okienka w tej części obiektu. W korytarzu tym ustawiono basen z wodą by zapewnić odpowiedni mikroklimat zimującym nietoperzom.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 15.jpg]
[Obrazek: 16.jpg]
[Obrazek: 17.jpg]
[Obrazek: glut.png]
W okresie swej świetności, sądząc po budowie lodownia mogła spełniać różne funkcje tym samym mogły być przechowywane w niej najróżniejsze produkty żywnościowe. Mogła być nie tylko lodownią a i chłodnią gdzie można było przechowywać owoce i warzywa.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 18.jpg]
[Obrazek: 19.jpg]
[Obrazek: 20.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Swe usługi świadczyła, jeszcze w latach powojennych gdzie różne instytucje przechowywały towary żywnościowe. W końcówce lat 80tych ubiegłego wieku o niej zapomniano, to wtedy została rozkuta jedna ze ścian, palone ogniska w środku, rozkuwana posadzka w poszukiwaniu skarbów.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 21.jpg]
[Obrazek: 22.jpg]
[Obrazek: 23.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Obecnie lodownia jest niedostępna, pozostaje zamknięta i jakiekolwiek zwiedzanie jej jest niemożliwe. Została objęta programem Natura 2000 i jest chroniona prawem Unii Europejskiej, służy, jako hibernakulum dla kilku gatunków nietoperzy.  Stare drzewa rosnące na lodowni, w większości zniszczone i powodujące zagrożenie, że korzeniami naruszą budowlę zostają sukcesywnie wycinane, w ich miejsce nasadzane są nowe liściaste. Oba otwory do wrzucania lodu zostały zabezpieczone i w tej chwili służą do cyrkulacji powietrza obiektu, tak samo jak dwa ocalałe kominki wentylacyjne.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 24.jpg]
[Obrazek: 25.jpg]
[Obrazek: 26.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Do lodowni zostaliśmy wpuszczeni dzięki uprzejmości Gminy Cieszków oraz Nadleśnictwa Milicz. Wykonana dokumentacja tego obiektu posłuży do bardziej obszernego opracowania na temat Cieszkowa jak i jego dawnych władców. Zamieszczone tu zdjęcia niech posłużą do poznania tego potężnego ponad 300 letniego obiektu. 
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 27.jpg]
[Obrazek: 28.jpg]
[Obrazek: 29.jpg]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *