Cmentarz rodu von Pűcklerów w Cieszkowie

[Obrazek: glut.png]
1 listopada to dzień, w którym udajemy się na cmentarze by odwiedzić groby bliskich, którzy odeszli.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 2.jpg]
[Obrazek: 3.jpg]
[Obrazek: glut.png]
W tym dniu zastanawiamy się nad przemijaniem, sensem i kruchością życia. To czas zadumy i refleksji, dzień, którego mottem powinien być cytat „Człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć o nim”. Odwiedzając w tym dniu groby bliskich jak i stare nekropolie warto się zastanowić jak głęboko sięga nasza pamięć skoro istnieją cmentarze kompletnie zapomniane.
Jeden z nich znajduje się w Cieszkowskim lesie. Jest to stara nekropolia, która miała charakter rodowy.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 4.jpg]
[Obrazek: 5.jpg]
[Obrazek: 6.jpg]
[Obrazek: 7.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Położona na niewielkim wzniesieniu, otoczona niskim murem jest miejscem wiecznego spoczynku dawnych właścicieli dóbr Cieszkowskich rodziny von Pűcklerów, nad którym góruje kamienny monumentalny krzyż wykonany z granitu. 
Dziś nekropolia jest strasznie zaniedbana. Cmentarz został zdewastowany, miejsca pochówków rozkopywane. Nie zachowała się żadna płyta nagrobna. W gęstych zaroślach możemy dostrzec tylko pozostałości schodów i resztki kamiennego muru.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 8.jpg]
[Obrazek: 9.jpg]
[Obrazek: 10.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Wyrwane zostały też tablice znajdujące się pod krzyżem a on sam, co najmniej jeden raz naprawiany, o czym świadczą metalowe ściągi i kotwy. Dawniej tym miejscem opiekowali się mieszkańcy Cieszkowa, dziś już mało, kto jest w stanie wskazać miejsce tej nekropolii. Pytając o to miejsce i chcąc sprawdzić zasób wiedzy mieszkańców uzyskaliśmy kilka odpowiedzi niestety błędnych.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 11.jpg]
[Obrazek: 12.jpg]
[Obrazek: 13.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Cóż nie wiadomo, którzy członkowie rodu Pűcklerów zostali tam pochowani, zachowanych dokumentów na ten temat nie ma. Kolejny raz wypada przytoczyć cytat, „ Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie „
[Obrazek: glut.png]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *