Postać z obrazu.

[Obrazek: obraz.jpg]

[Obrazek: glut.png]
Z jednym z dwóch Cieszkowskich kościołów, którego fundatorką była Księżna Katarzyna Sapieżyna wiąże się pewna ciekawostka. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, bo o nim mowa to perła baroku wzniesiona 1753 roku przez księżną zapewne z myślą, że po jej śmierci kościół stanie się jej mauzoleum i miejscem wiecznego spoczynku. Zgodnie z wolą fundatorki jej doczesne szczątki spoczęły w krypcie tego kościoła.
Po prawej stronie, na balkonie gdzie zawsze zasiadała uczestnicząc w Nabożeństwach znajduje się jej epitafium opatrzone obrazem z jej wizerunkiem. Kto jest jego autorem nie wiadomo jednak obraz na pewno został namalowany jeszcze za życia Księżnej, do którego pozowała.
Wiele osób twierdzi, że nie tylko z obrazu w epitafium księżna spogląda na odwiedzających kościół. A także z obrazu, który znajduje się w ołtarzu głównym kościoła.

[Obrazek: glut.png]
Czy jest tak faktycznie zdania są podzielone, dlatego postanowiłam dokonać małego porównania obydwu obrazów. Na pierwszy rzut oka obie postacie cechuje wiele cech wspólnych. Aczkolwiek postać z ołtarza jest ewidentnie młodsza. Powodem może być fakt, że w 1753 roku Księżna miała 38 lat obraz z epitafium za pewnie powstał pod koniec życia Sapieżyny. Być może do obrazu w ołtarzu księżna nie pozowała a został namalowany, jako kopia wcześniejszego wizerunku Katarzyny uwiecznionego na innym obrazie. Ja pomimo poszukiwań takiego nie znalazłam.
Bardziej śmiałe teorie na ten temat głoszą jakoby w tym obrazie artysta umieścił nie tylko twarz Księżnej, ale i jej drugiego męża Pawła Żywnego. Jak by tak było jest to najprawdopodobniej jedyny obraz, na którym uwieczniono Żywnego.
Z całą pewnością zwrócę się do Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego o wydanie na ten temat ekspertyzy porównawczej obu obrazów, jednak chciałabym poznać też Wasze zdanie.
[Obrazek: glut.png]
Jak sądzicie, na ile jest prawdopodobnym, że obie postacie z obrazów są tą samą osobą?. Zapraszam do dyskusji na ten temat.

2 thoughts on “Postać z obrazu.

  1. Trudno jest stwierdzić (na oko) czy jest to ta sama osoba. Jeżeli obrazy zostały namalowane przez tego samego malarza w czasie kiedy żyła, to być może. Portrety "sprzed fotografii" powstawały na zamówienie i miały podobać się osobie zamawiającej, a nie koniecznie miały pokazywać prawdziwe oblicza. Mogły odwzorowywać stroje, fryzury, szczegóły wnętrz. Ale twarze już niekoniecznie. Będzie ciężko stwierdzić kto to jest.     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *