Cmentarz Ewangelicki w Miękini.

[Obrazek: glut.png]
Ta stara nekropolia położona jest po lewej stronie drogi wiodącej z Miękini na Kadłub. Usytuowanie cmentarza na wzniesieniu wśród zieleni, na skraju lasu może nie jest niczym dziwnym. Ciekawostką jednak jest fakt, że jest to jeden z nielicznych cmentarzy tarasowych.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 2.jpg]
[Obrazek: 3.jpg]
[Obrazek: 4.jpg]
[Obrazek: 5.jpg]
[Obrazek: 6.jpg]
[Obrazek: 7.jpg]
[Obrazek: 8.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Nekropolia powstała na zboczu niewielkiego wzniesienia, pochówki natomiast odbywały się na przygotowanych tarasach. Do pokonywania różnic w poziomach między tarasami służyły schody. W prawej części cmentarza znajdowała się kaplica, niestety po 1945 roku została rozebrana, a miejsce zdewastowane. Dziś odwiedzając tą nekropolię spotykamy porozbijane i poprzewracane płyty nagrobne, nieliczne z nich zostały ponownie postawione, ktoś zapalił znicz gdzie indziej dostrzegamy kwiaty. Na końcu centralnej alei stoi drewniany krzyż, został postawiony w tym miejscu niedawno, stary leży połamany i spróchniały kilka metrów dalej patibulum odpadło od głównego trzonu krzyża, który całkowicie porósł leśnym bluszczem.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 9.jpg]

[Obrazek: 10.jpg]

[Obrazek: 11.jpg]

[Obrazek: 12.jpg]

[Obrazek: 13.jpg]

[Obrazek: 14.jpg]

[Obrazek: 15.jpg]

[Obrazek: 16.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Jak wyglądała ta nekropolia przed wojną możemy zobaczyć na nielicznych ze względu na tematykę fotografiach. Do dziś niestety niewiele z niej zostało, ludzka pamięć powoli gaśnie.

[Obrazek: glut.png]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *