XVIII wieczny młyn do wyrobu mączki kostnej.

[Obrazek: glut.png]
Obiekt pozoru nieciekawy, bezbarwny historycznie, ze względu na swoją budowę. Budyneczek, który w zasadzie jest mi znany od lat. Jednak niewzbudzający jak dotąd mego zainteresowania. Ulokowany na styku dwóch wsi Boguszyc i Spalic, te ostatnie zostały już w zasadzie wchłonięte przez Oleśnicę.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 2.jpg]
[Obrazek: 3.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Budynek znajduje się w skrajnej ruinie, wystawiony od wielu lat na sprzedaż, prawdopodobnie, jako bonus do działki, na której stoi, nie jest jednak tylko zwykłą ruiną.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 4.jpg]
[Obrazek: 5.jpg]
[Obrazek: 6.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Pierwsze, co w nim uderza to komin, nietypowy, jak by przemysłowy ulokowany na jednej ze ścian szczytowych budynku. Po przeciwnej stronie znajduje się drugi komin, typowy, jakie spotykamy w zabudowie mieszkalnej. Wskazuje to jednoznacznie, że przeznaczenie obiektu było przemysłowe, być może warsztat jakiegoś rzemieślnika. Postanowiłam ustalić, jaką funkcję spełniał budynek.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 7.jpg]
[Obrazek: 8.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Okazuje się, że, obiekt jest wykazany na mapie niemieckiej z 1883 posiadał napęd wodny. Oznaczony został, jako Knochenmuhle, czyli młyn do produkcji mączki kostnej, która w tamtym okresie była stosowana, jako nawóz.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 9.jpg]
[Obrazek: glut.png]
Obiekt ten mylnie jest wykazywany w niektórych publikacjach internetowych, jako cegielnia, ta owszem była w tym okresie na Spalicach jednak znajdowała się nieco dalej od tego młyna pokazuje ją kolejny wycinek z tej samej mapy, została oznaczona, jako, skrót ‚Zgl.’ Od Ziegelei (cegielnia).
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 10.jpg]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *