11 sierpnia 1944

11 sierpnia 1944

7 sierpnia 2019 0 przez Marcin Czarnecki

Generalne natarcie Niemcy kierują na ul. Okopową, w rejon cmentarzy i ruin getta.
Wobec przewagi nieprzyjaciela, oddziały ppłk. Jana Mazurkiewicza „Radosława” z ciężkimi stratami wycofują się w kierunku ul. Stawki.

Obrona Woli upada, a ul. Stawki staje się najbardziej wysuniętym na zachód odcinkiem osłaniającym Stare Miasto.

Niemcy nacierają na Starówkę z Mariensztatu i ruin Zamku oraz od strony pl. Teatralnego. Stare Miasto, bombardowane codziennie z powietrza, ostrzeliwuje też z praskiego brzegu Wisły niemiecka artyleria.

Śródmieście Północne. Por. Stanisław Jankowski „Agaton” pije kompot z chochelki w rejonie pl. Kazimierza Wielkiego, zdjęcie z 3 sierpnia 1944. Foto: Stefan Bałuk/Muzeum Powstania Warszawskiego

Wspomnienia Zdzisława Jeziorańskiego z pierwszych dni życia codziennego w Powstaniu. (czyta lektor). Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

W nocy z 11 na 12 sierpnia załoga Starego Miasta przyjmuje zrzuty broni i amunicji. Pada ostatni punkt oporu na Ochocie – „Reduta Wawelska”.

Oddziały ppor. Jerzego Gołembiowskiego „Stacha” ewakuują się kanałami w kierunku Śródmieścia i Mokotowa. Oddziały RONA opanowują Ochotę i Al. Jerozolimskimi zbliżają się do pl. Starynkiewicza.

Jadwiga Rużyłło-Stasiakowa, szyfrantka Delegatury Rządu pisze:

„Wiedzieliśmy, że to koniec, a mimo to nikt nie histeryzował. Wywieszono białe prześcieradło, ale karabiny maszynowe nie ustawały… Czekaliśmy bezradni, przerażeni i zrezygnowani”.

Oddziały AK, które udało się szczęśliwie ewakuować, kanałami docierają na Mokotów i do Śródmieścia.

Na Woli zgrupowanie „Radosław” odpiera generalne natarcie niemieckie na ul. Okopową, na rejon cmentarzy i tereny getta. Pod wieczór, poniósłszy ogromne straty, oddziały wycofują się na ul. Stawki. Ginie dowódca batalionu „Miotła” kpt. Władysław Mazurkiewicz ps. Niebora, ranny zostaje ppłk „Radosław”. To ostateczny upadek dzielnicy Wola.

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24