2 sierpnia 1944

2 sierpnia 1944

30 lipca 2019 0 przez Marcin Czarnecki

Ok. godz. 9. zaczyna działać radiostacja w fabryce Kamlera na rogu Okopowej i Dzielniej na Woli. Komenda Główna AK wysyła szereg depesz do Londynu, donosząc o wybuchu Powstania i ciężkiej walce.

Apeluje o pomoc.

Powstańcy całkowicie opanowują Stare Miasto. Zdobywają kluczowy obiekt w tej części miasta Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki.

W Śródmieściu północnym Powstańcy zdobywają kolejne ważne punkty oporu niemieckiego, m.in. Pocztę Główną przy Placu Napoleona i budynek Arbeitsamtu przy Placu Małachowskicgo.

W Śródmieściu południowym panuje jeszcze chaos pierwszych godzin walki. Powstańcy opanowują budynki Elektrowni na Powiślu a na Czerniakowie – budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na Żoliborzu Powstańcom nie udaje się opanować kluczowych pozycji niemieckich.

Pomnik Syreny z twarzą poetki

W nocy z 1 na 2 sierpnia komendant Obwodu wycofuje oddziały do Puszczy Kampinoskiej. O świcie oddziały VIII Rejonu Obwodu VII „Obroża” pod dowództwem kpt. Józefa Krzyczkowskicgo „Szymona” przeprowadzają nieudany atak na lotnisko Bielany.

Na Woli nieprzyjaciel stara się zepchnąć Powstańców i wtargnąć w głąb miasta od zachodu i od strony Powązek. Powstańcy stawiają skuteczny opór.

Żołnierze Batalionu „Zośka” zdobywają dwa czołgi typu „Panther”.

Na Ochocie w nocy z 1 na 2 sierpnia, wobec braku możliwości opanowania dzielnicy i nawiązania kontaktu z Wolą i Śródmieściem, komendant Obwodu ppłk Mieczysław Sokołowski „Grzymała” wyprowadza znaczną część oddziałów do pobliskich lasów. Część z nich stacza nad ranem, okupioną dużymi stratami, walkę z nieprzyjacielem pod Pęcicami. Oddziały, które nie opuściły dzielnicy, prowadzą działania zabezpieczające.

Krystyna Krahelska (ok. 1937)

Na Mokotowie w nocy z 1 na 2 sierpnia większość oddziałów V Obwodu wycofuje się do Lasu Kabackiego. Pozostałe przezwyciężają kryzys pierwszych godzin walki i opanowują południową część dzielnicy.

Powstańcy zdobywają szkołę przy ul. Woronicza, pozyskując sporo broni i amunicji. Na Pradze Powstańcy zostają wyparci z gmachu Dyrekcji Kolei u zbiegu Wileńskiej i Targowej.

Krystyna Krahelska, sanitariuszka „Danuta” w Dywizjonie „Jeleń” ciężko ranna w Godzinie „W” umiera w szpitalu polowym. Odchodzi autorka popularnej pieśni „Hej chłopcy, bagnet na broń!”, uwieczniona jako warszawska „Syrena”.

 

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

Żołnierze plutonu pancernego „Wacek” batalionu „Zośka” na zdobytym niemieckim czołgu typu „Pantera” w okolicach ulicy Okopowej.

O lewej siedzą: ppor. Zdzisław Moszczeński „Ryk”, NN, Jan Uniewski „Lumeński”, plut.pchor. Mieczysław Kijewski „Jordan”, sierżant pchor. Jan Myszkowski Bagiński „Bajan”, kapral Jan Zenka „Walek”.

 

Zdobyta przez Powstańców Pantera

W tle zdobyta przez Powstańców Pantera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żołnierze plutonu pancernego ma zdobycznej Panterze

Chwat wbudowany w barykadę na placu Napoleona

„Chwat” – niemiecki niszczyciel czołgów typu Jagdpanzer 38(t) Hetzer, zdobyty przez Polaków w czasie Powstania Warszawskiego 2 sierpnia 1944.

Podczas ataku powstańców zginęła jego niemiecka załoga, a sama maszyna była w dużej części nadpalona. Przez krótki czas był wbudowany w barykadę, po czym został naprawiony przez powstańców.

Nie został jednak użyty bojowo z powodu wiążącej się z tym konieczności rozbiórki barykad.

Był garażowany w budynku Poczty Polskiej, gdzie został zasypany na skutek zniszczenia budynku.

Po wojnie wydobyty podczas odgruzowywania budynku Poczty Polskiej i przetransportowany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W roku 1950 w trakcie okresu stalinizmu zezłomowany na rozkaz Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego.

Zdobyczny Panzerjager 38(t) wbudowany w barykadę na Placu Napoleona