2 września 1944

2 września 1944

31 sierpnia 2019 0 przez Marcin Czarnecki

2 września, Niemcy nadal atakują Stare Miasto. W nocy z 1 na 2 września niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia.

Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców.

Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, rannych w szpitalu przy ul. Długiej 7.

W ciągu dnia siły podległe gen. Reinefarthowi stopniowo obsadzają zburzoną dzielnicę, opuszczoną przez Powstańców.

Choć ostatnie oddziały wycofują się ze Starego Miasta o godzinie 8, gehenna mieszkańców trwa nadal. Niemcy kontynuują bombardowanie. Na terenie dzielnicy pozostaje 35 tys. ludzi. Niemcy mordują, gwałcą i rabują. Starzy, chorzy i ci, do których istnieje podejrzenie o udział w Powstaniu zostają zamordowani na miejscu, reszta jest pędzona do obozu w Pruszkowie, stamtąd ludność cywilna Starego Miasta trafia do obozów koncentracyjnych.

Wspomnienia żołnierza Armii Ludowej na Starym Mieście, Andrzeja Szczypiorskiego (czyta lektor); „Stare Miasto” (recytacja) – wiersz Mieczysława Ubysza, spikera radiostacji powstańczej AK. Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

Grupa gen. Rohra przypuszcza generalny szturm na Sadybę, opanowując ją ok. południa. Oddziały powstańcze ponoszą dotkliwe straty. Nieprzyjaciel dokonuje masowych mordów ludności cywilnej.

Zajęcie Sadyby otwiera Niemcom dostęp od południa do dwóch ważnych arterii Dolnego Mokotowa – ulic Czerniakowskiej i Belwederskiej. Obrońcy Sielec znajdują się w bardzo trudnym położeniu. Nieprzyjaciel prowadzi ostrzał artyleryjski i bombarduje Górny Mokotów.

Szczególnie silnie ostrzeliwany jest rejon Puławskiej, w pobliżu Odyńca i Tynieckiej. Trwają naloty na Śródmieście. Bomby rujnują m.in. kościół św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży i solidny gmach gimnazjum Królowej Jadwigi. Powstańcy niespodziewanie zdobywają gmach YMCA przy ul. Konopnickiej.

Stanowisko ckm-u na balkonie kamienicy po północnej stronie Alei Jerozolimskich ochrania przejście między Śródmieściem Północnym a Południowym.Foto: Eugeniusz Haneman/Wikipedia/domena publiczna

Nieudany szturm na Uniwersytet jest ostatnią powstańczą próbą zdobycia tego bastionu, panującego nad Powiślem. Zagraża on stanowiskom oddziałów kpt. Cypriana Odorkiewicza „Krybara” w okolicach Sewerynowa, Bartoszewicza i Kopernika.

„Biuletyn Informacyjny” AK ogłasza m.in. tekst przemówienia Stanisława Mikołajczyka, który apeluje do Stalina, Churchilla i Roosevelta o pomoc dla Warszawy.

czytaj też: Pluton Głuchoniemych – Nieme poświęcenie

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24