22 sierpnia 1944

22 sierpnia 1944

21 sierpnia 2019 0 przez Marcin Czarnecki

22 sierpnia, na Starym Mieście Powstańcy odpierają atak czołgów i piechoty niemieckiej na barykady na Nalewkach i Długiej, broniące dostępu do pl. Krasińskich.

Wieczorem, po ciężkich walkach, Niemcy obsadzają zrujnowany Arsenał.

Reszta załogi powstańczej opuszcza budynek i przechodzi do pobliskiego Pasażu Simonsa na rogu Długiej i Nalewek.

W Śródmieściu oddziały powstańcze przystępują do natarcia na gmach tzw. małej PAST-y przy ul. Piusa XI.

W północnej części Śródmieścia Powstańcy odpierają natarcie wroga na fabrykę Bormana przy ul. Towarowej.

Piechota niemiecka atakuje pod osłoną czołgów z pl. Małachowskiego barykady u wylotu ulic Traugutta i Mazowieckiej.

Powstańcy zdobywają placówkę niemiecką w restauracji „Cristal” na rogu Al. Jerozolimskich i Brackiej, ostrzeliwującą przejście przez Aleje.

Na zdjęciu patrol powstańczy na ulicy Jasnej. Dokładny dzień wydarzenia nieustalony. Sierpień 1944 Foto: PAP/Reprodukcja Reprodukcja zdjęcia Sylwestra Brauna Reprodukcja zdjęcia Sylwestra Brauna ps. Kris Dokładny dzień wydarzenia nieustalony.

Ok. godz. 2 w nocy rusza drugie natarcie na Dworzec Gdański. Uczestniczą w nim oddziały powstańcze z Żoliborza i Kampinosu pod dowództwem ppłk. Mieczysława Niedzielskiego „Żywiciela”. Natarcie od strony Starego Miasta wspierają oddziały pod dowództwem mjr. Wacława Janaszka „Bolka”. Natarcie załamuje się pod silnym ostrzałem nieprzyjaciela.

Wspomnienia m.in. Haliny Andrzejewskiej na temat przedwczesnej śmierci podchorążego Włodzimierza Pietrzaka z plutonu „Mieczyków”, batalionu AK „Czata 49”, krytyka literackiego i prozaika. Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

Oddziały powstańcze wycofują się przed świtem z ogromnymi stratami. W obu atakach liczba zabitych i rannych sięga ok. 500 osób.

Na Mokotów przedziera się kanałami nowy dowódca Obwodu V, ppłk Józef Rokicki „Karol”. Dzieli organizacyjnie podległy mu teren na Mokotów Dolny, obejmujący rozległe przestrzenie Sielc, Czerniakowa i Sadyby, i Mokotów Górny, na zachód od ul. Puławskiej. Na tym terenie walczy Pułk „Baszta”.

 

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24