23 sierpnia 1944

23 sierpnia 1944

21 sierpnia 2019 0 przez Marcin Czarnecki

Toczą się ciężkie walki o Stare Miasto. Powstańcom z ruin Ratusza udaje się zestrzelić bombardujący tę część Warszawy niemiecki samolot, który spada na ul. Hipoteczną.

Tego dnia po południu Niemcy ruszają na powstańców na wszystkich odcinkach – na Bonifraterskiej, Sapieżyńskiej, w budynkach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, na Długiej, przy Pałacu Krasińskich.

Najważniejszym dla powstańców wydarzeniem tego dnia jest zdobycie po kilkudziesięciu godzinach walki budynku Stacji Telefonów przy ul. Piusa XI (obecnie Piękna). Równocześnie z tą akcją powstańcy przeprowadzają inną udaną – opanowują kościół Św. Krzyża, obok budynek Komendy Głównej Policji granatowej i kompleks kamienic przedwojennego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy Nowym Świecie.

Przesuwa się granica frontu w tej części stolicy – z ul. Czackiego na linię Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia. Akcją kieruje szef sztabu Obwodu Śródmieście mjr Bernard Romanowski ps. Wola.

Oddziały powstańców w drodze na pozycje. Warszawa, sierpień 1944 Foto: PAP/CAF

O zwycięskiej walce informuje powstańcza radiostacja „Błyskawica”:

„W dniu wczorajszym oddziały Armii Krajowej prowadziły zadania zaczepne, które doprowadziły do kilku poważnych osiągnieć. W godzinach popołudniowych został zdobyty w brawurowym ataku kompleks budynków (Komendy Policji), położonych na Krakowskim Przedmieściu w sąsiedztwie kościoła Św. Krzyża. […] W czasie walk Niemcy zapalili kościół Świętego Krzyża […] Dla Warszawy jest to sprawa bolesna. W kościele tym przechowywane było serce Chopina”.

Wspomnienia m.in. Wiesława Chrzanowskiego, żołnierza zgrupowania „Harnaś”; komunikat radiostacji powstańczej „Błyskawica”; „Młodzi zwyciężą” – tekst artykułu (czyta lektor). Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24