24 sierpnia 1944

0
12

Dla Starego Miasta jest to sądny dzień. Od wczesnych godzin rannych bomby spadają co kilkanaście minut. Reszty spustoszeń dokonują strzały z ciężkiej broni.

Po wyczerpujących, ciężkich walkach Niemcy wypychają powstańców z ruin szpitala Jana Bożego od ul. Bonifraterskiej, ze szkoły przy ul. Rybaki i z budynku mieszkalnego obok Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Powstańcy w tym rejonie utrzymują tylko zakłady „Fiata” przy ul. Sapieżyńskiej. Wypierają Niemców do Pałacu Radziwiłłów przy ul. Bielańskiej 14 i bronią się na barykadach w ruinach ulicy Długiej 27/29 zwanej „redutą Matki Boskiej”.

Nie przepuszczają wroga także na Miodową, Podwale, Piwną i Brzozową.

W Śródmieściu trwa strzelanina w kierunku powstańców, którzy bronią się na linii ul. Kredytowej i Królewskiej, w pobliżu Ogrodu Saskiego i przy Grzybowskiej. Trwa ostrzał powstańczych stanowisk na ulicach Kruczej, Wspólnej, Hożej, Wilczej, Koszykowej.

Grupa żołnierzy Kolegium „A” Kedywu Okręg Warszawski AK na Stawkach na Woli. Stoją od lewej: Włodzimierz Denkowski ps.Kostek (z Thompsonem), Lech Zubrzycki ps. Lech, Czesław Kraśniewski ps. Kryst (klęczy), Jan Bagiński ps. Socha, Zygmunt Siennicki ps. Bor (z Bergmannem MP35). Foto: Juliusz Bogdan Deczkowski/Wikipedia/domena publiczna

M.in. Zdzisław Jeziorański o reakcji radiostacji „Błyskawica” na wiadomość o wydarzeniach w Paryżu (czyta lektor); relacja siostry zakonnej Jadwigi Żuchniewskiej o pracy jednego z żoliborskich szpitali powstańczych (czyta lektor). Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Prasa powstańcza informuje tego dnia o wyzwoleniu Paryża.

Stanisław Zadrożny, kierownik zespołu radiostacji „Błyskawica” wspomina: „Żołnierze Armii Krajowej z narastającą rozpaczą wpatrywali się w roziskrzone gwiazdami niebo sierpniowe w oczekiwaniu alianckich samolotów. Dnie były najgorsze. Nad miastem wisiało niebo rude od pożarów. Dławił dym. Ogień nieprzyjaciela gęstniał, koncentrował się w określonych punktach, by je zniszczyć do cna. Coraz częściej trzeba było dopisywać do dziennika radiowego już w ostatniej chwili, w studio: „w tej chwili padają na miasto pociski artylerii niemieckiej” … lub „przed kilku minutami samoloty niemieckie bombardowały miasto…[…] W tym czasie przybiegł do mnie Zbigniew Jasiński. Był wyraźnie podniecony: – Czytaj! – powiedział. Podał mi kartki zapisanego papieru. Czytałem:

Tu zęby mamy wilcze a czapki na bakier,

tu u nas nikt nie płacze w walczącej Warszawie:

tu się Prusakom siada na karkach okrakiem,

tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!…

A wy tam wciąż śpiewacie, że z kurzem krwi bratniej,

że w dymie pożarów niszczeje Warszawa –

A my tu nagą piersią na strzały armatnie,

na podziw wasz, na śpiewy i na wasze brawa!

Czemu żałobny chorał śpiewacie wciąż w Londynie

gdy tu nadeszło wreszczie oczekiwane święto?

U boku swoich chłopców walczą tu dziewczęta,

I nawet dzieci walczą, i krew radośnie płynie.

Halo! Tu serce Polski! Tu mówi Warszawa!

Niech pogrzebowe śpiewy wyrzucą z audycji!

Nam ducha starczy dla nas i starczy go dla was!

Oklasków też nam nie trzeba!

Żądamy amunicji!

[…]”

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.