27 lipca 1944

27 lipca 1944

24 lipca 2019 0 przez Marcin Czarnecki

Niemcy opanowują panikę. Do miasta wracają ewakuowane uprzednio oddziały niemieckiej policji i SS. Zaczynają działać urzędy.

Armia Czerwona opanowuje Garwolin i rozpoczyna przygotowania do przeprawy na zachodni brzeg Wisły pod Magnuszewem.

Niemieckie jednostki zmotoryzowane napływają w rejon Modlina i Młocin. Posiłki pancerne grupowane są w Skierniewicach i Żyrardowie.

Godz. 10.00 – zaczyna siÄ™ odprawa Komendy Głównej AK w peÅ‚nym skÅ‚adzie. Zdania na temat podjÄ™cia walki w stolicy sÄ… podzielone.

Antoni Chruściel w mundurze majora strzelców podhalańskich (przed 1929) fot: wikipedia

W porozumieniu z peÅ‚nomocnikiem rzÄ…du Komendant Główny AK, gen. Tadeusz Komorowski „Bór” podejmuje decyzjÄ™, że w najbliższych dniach rozpocznie siÄ™ walka o WarszawÄ™. Termin wybuchu Powstania zależeć ma od sytuacji na froncie i zachowania Niemców. OkoÅ‚o poÅ‚udnia Komendant OkrÄ™gu Warszawskiego, pÅ‚k dypl. Antoni ChruÅ›ciel „Monter” odbywa ostatniÄ… odprawÄ™ z dowódcami obwodów i Å›cisÅ‚ym sztabem.

Ok. godz. 17. wÅ‚adze niemieckie ogÅ‚aszajÄ… przez megafony wezwanie do stawienia siÄ™ – na okres 10 dni, poczynajÄ…c od dnia nastÄ™pnego – stu tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców Warszawy w wieku 17-65 lat do robót fortyfikacyjnych nad Wisłą.

Godz. 19.00 – wobec zaistniaÅ‚ej sytuacji pik „Monter”, bez porozumienia z KomendÄ… GłównÄ…, wydaje rozkaz o mobilizacji.

 

kartki z kalendarza pochodzÄ… z Muzeum Powstania Warszawskiego