28 sierpnia 1944

0
16

1600-osobowa niemiecka grupa szturmowa odbija powstańcom Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wybijają granatami i rozstrzeliwują rannych i wziętych do niewoli, zarówno powstańców jak i cywili.

Ci, którzy mogli wycofali się do stanowisk na ul. Zakroczymskiej i Przyrynek. Żołnierze pułku „Broda” i „Czata 49” utrzymali zakłady „Fiata” i inne punkty przy ul. Sapieżyńskiej.

Na Starym Mieście tego dnia walczy wciąż blisko 2 tysiące powstańców, jednak są już skrajnie wyczerpani.

W czasie popołudniowych bombardowań życie traci kilkudziesięciu żołnierzy zgrupowania AK „Radosław”.

Pod największym bombowym nawałem tego dnia pozostaje Śródmieście.

Cierpi dotkliwie pl. Napoleona (obecnie pl. Powstańców Warszawy), część ulicy Marszałkowskiej, Świętokrzyska, Jasna i Sienkiewicza. Mimo tego powstańcy bronią swych pozycji w rejonie Dworca Pocztowego i fabryki Bormann oraz magazynów przy ul. Towarowej. Nie ustępują Niemcom w punktach przy ul. Poznańskiej i Książęcej.

Niemieccy żołnierze. Sierpień 1944 Foto: PAP/CAF

Wspomnienia m.in. Jana Rosnera, profesora ekonomii, redaktora „Warszawianki” (czyta lektor); komunikaty z prasy powstańczej. Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

Zmasowany ostrzał artyleryjski dokucza na Mokotowie i Sadybie.

Tak o tym dniu piszą Niemcy w dzienniku bojowym swojej 9. armii:

„[…] Zduszenie powstania staje się zadaniem bardzo trudnym, a jego zakończenie z każdym dniem bardziej wątpliwe, zwłaszcza wobec własnych stosunkowo wysokich strat. […] Powstańcy są wprawdzie pozbawieni ciężkiego sprzętu, jednakże, wedle uzyskanych wiadomości, są w stanie uzupełniać swoje straty przez ciągłe rekrutacje z okolic Warszawy, w czym szeroko rozgałęziony system kanalizacyjny i inne przejścia podziemne są im nadzwyczaj pomocne. […]”

 

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.