3 września 1944

3 września 1944

3 września 2019 0 przez Marcin Czarnecki

Trzydziesty czwarty dzień powstania, niedziela. Niemcy ogromnymi siłami uderzają na Powiśle.

Ich celem jest odepchnięcie powstańców od Wisły, w obawie przed połączeniem z wojskami Armii Czerwonej, która zbliża się do Warszawy.

Dowódcą obrony Powiśla zostaje zaprawiony w bojach na Starym Mieście mjr Stanisław Błaszczak ps. Róg, jego zastępcą zostaje dotychczasowy dowódca Cyprian Odorkiewicz ps. Krybar. Niemieckie natarcie rusza od północy i południa, poprzedzone prowadzonym od wczesnego ranka ostrzałem artyleryjskim.

Piechota niemiecka naciera na Śródmieście, na ulice Traugutta, Mazowiecką, Królewską i Grzybowską.

Dzielnica staje w płomieniach. Z powodu braku wody pożarów nie można ugasić. Część ludności cywilnej próbuje przedostać się przez Al. Jerozolimskie do Śródmieścia Południowego.

Żołnierze niemieccy transportują armaty PAK ulicą Żabią w okolicach placu Żelaznej Bramy. W tle widać zburzoną kamienicę przy Żabiej 3Foto: Leher/Bundesarchiv/Wikipedia

Oddziały z Dolnego Mokotowa próbują w nocy dokonać natarcia na Sadybę.

W nocy z 2 na 3 września powstańcy z oddziału „Kampinos” odnoszą wielki sukces – we wsi Truskaw rozbijają oddział kolaboracyjnej brygady SS RONA, składający się z renegatów rosyjskich.

Wspomnienia m.in. dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego (czyta lektor) oraz Stefana Korbońskiego. (czyta lektor). Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24