8 sierpnia 1944

8 sierpnia 1944

31 lipca 2019 0 przez Marcin Czarnecki

Nieprzyjaciel od rana naciera z wielu stron na Stare Miasto – Tłomackiem, Bielańską, przez pl. Teatralny na Ratusz oraz od strony ul. Rybaki. Wieczorem oddziały niemieckie wycofują się na pozycje wyjściowe.

W Śródmieściu Powstańcy ze zgrupowania „Chrobry II” zajmują budynek Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji przy pl. Starynkiewicza.

Oddziały gen. Reinefartha atakują rejon cmentarzy.

Na Żoliborzu Powstańcy opanowują okolice Instytutu Chemicznego i koszar przy ul. Gdańskiej.

Józef Krzyczkowski „Szymon”

Na Ochocie sytuacja z godziny na godzinę staje się bardziej krytyczna.
W „Reducie Wawelskiej” Powstańcy przekopują się z piwnic do sieci kanałów, by mieć drogę odwrotu.

W Kampinosie por. Adolf Pilch „Dolina” organizuje pułk „Palmiry -Młociny”. W skład pułku wchodzą oddziały z Puszczy Nalibockiej oraz oddziały VIII Rejonu VII Obwodu „Obroża” i rejonów sąsiednich.

czytaj też: Powstańcze Biogramy – Józef Krzyczkowski

Kpt. Józef Krzyczkowski „Szymon”, zwierzchnik sił AK w Kampinosie, w obawie przed odcięciem wycofuje je na zachód, w rejon Janówek – Brzozówka – Roztoka. Z gmachu PKO na rogu Jasnej i Świętokrzyskiej pierwszą audycję nadaje radiostacja powstańcza „Błyskawica”.

Fragment audycji powstańczej radiostacji „Błyskawica” oraz wspomnienia Stanisława Zadrożnego, komendanta radiostacji AK „Błyskawica” – o nadawaniu audycji (czyta lektor). Cykl „Dni Walczącej Stolicy” Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

kartki z kalendarza pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego

pliki audio pochodzą ze strony Polskie Radio 24