Dr Heather Ann Thompson, Krwawy bunt. Historia powstania w amerykańskim więzieniu Attica

Dr Heather Ann Thompson, Krwawy bunt. Historia powstania w amerykańskim więzieniu Attica

26 czerwca 2020 0 przez Marcin Czarnecki

23 czerwca odbyła się premiera Krwawego buntu. Historii powstania w amerykańskim więzieniu Attica” historyczki i aktywistki dr Heather Ann Thompson.  Ta pierwsza w Polsce książka podejmująca ten temat otrzymała w 2017 roku Nagrodę Pulitzera w dziedzinie historii.

Dr Heather Ann Thompson, Krwawy bunt. Historia powstania w amerykańskim więzieniu Attica

Premiera: 23/06/20
Stron: 688
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Editio Historia

Nagroda Pulitzera w dziedzinie historii (2017). Pierwsza w Polsce książka podejmująca ten temat!

9 września 1971 roku niemal 1300 osadzonych w zakładzie karnym Attica zdecydowało się głośno zaprotestować przeciwko nieludzkim warunkom odbywania kary i wieloletnim nadużyciom, jakich dopuszczała się administracja więzienia. Zdesperowani skazani wzięli zakładników i rozpoczęli pertraktacje. Negocjowali dzień i noc, jednak władze wykluczyły jakikolwiek kompromis. Już 13 września wysłano uzbrojone patrole, aby odbiły zakład karny siłą. Zabito niemal 40 osób, zginęli więźniowie i zakładnicy, ale na tej rzezi sprawa się nie zakończyła. Kolejne miesiące trwała brutalna zemsta mundurowych na osadzonych, a próby dochodzenia sprawiedliwości przed różnymi sądami ciągnęły się blisko cztery dekady.

Prawda jednak nie zatriumfowała. Zarzuty postawiono wyłącznie więźniom. Żaden z urzędników odpowiedzialnych za tragiczny w skutkach szturm na zakład czy zaniedbania wobec ocalałych i rodzin zabitych nie został postawiony w stan oskarżenia, a większość z ważniejszych dokumentów powiązanych ze sprawą została utajniona przez rząd. O tym największym buncie w historii amerykańskiego więziennictwa przez kilkadziesiąt lat niewiele było wiadomo.

Ta pasjonująca książka powstała dzięki trwającym ponad dekadę wnikliwym badaniom, a także potężnej determinacji i uporowi autorki. Oddaje głos wszystkim zaangażowanym w sprawę buntu w więzieniu Attica, również tym, którym prawa głosu odmówiono, gdyż dla stróżów prawa ważniejsze okazało się zapewnienie ochrony politykom. Ukrywanie prawdy przed opinią publiczną sprawiło, że historia buntu w Attice do dziś jest pasmem niedomówień, krzywd i politycznych rozgrywek.

Ta zapierająca dech publikacja odkrywa mroczne tajemnice, a najstraszniejsze w niej jest to, że opowiada o wydarzeniach, które rozegrały się naprawdę.

Pobierz fragment książki:
krwawy-bunt-historia-powstania-w-amerykanskim-wiezieniu-attica-heather-ann-thompson

O Autorce:

Dr Heather Ann Thompson jest amerykańską historyczką, aktywistką i autorką publikacji naukowych. Wykłada na Uniwersytecie Michigan. Zajmuje się tematyką masowych inkarceracji, ich przyczynami i konsekwencjami. Na tych zagadnieniach koncentrowały się jej wystąpienia przed Kongresem, które wygłaszała jako członek komisji Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Pisze też książki popularyzujące wiedzę historyczną; kilka z nich wyróżniono prestiżowymi nagrodami.

Książkę już dzisiaj można kupić tu:

>>> Krwawy Bunt. Historia powstania w Amerykańskim więzieniu Attica<<<