„Gdańska walka o sprawiedliwość i życie” („Danzigs Kampf um Recht und Leben”)

„Gdańska walka o sprawiedliwość i życie” („Danzigs Kampf um Recht und Leben”)

7 stycznia 2019 0 przez Mateusz Śmigły

„Wolne Miasto Gdańsk jest niepodległym państwem”


[Obrazek: propagandawolnygdansk.jpg]

„Nie kwestionując 96% ludności niemieckiej, terytorium Gdańska zostało oddzielone Traktatem wersalskim 10.1.1920 od Rzeszy Niemieckiej i podniesione mocą Sojuszników 15.11.1920 r. do odrębnego państwa „Wolnego Miasta Gdańska”.
Niemiecki Gdańsk przez od 12 lat prosi o ciężką walkę obronną, o polityczną, gospodarczą i kulturową samoobronę przeciwko Polsce.

 

Pomóż niemieckiemu Gdańszczaninowi w bitwie obronnej, poprzez darowizny pieniężne na rzecz narodowej organizacji politycznej Danziger Deutschtums, den Danziger Heimatdienst E.V. Danzig. (Danziger Heimatdienst E.V. – Stowarzyszenie Gdańskiej Służby Ojczystej – przyp. redakcji)
Pocztowe konto czekowe Danzig: nr 6941 – Berlin: nr 114224″

 
– nie wpłacajcie, to propagandowa widokówka wydana po 1932 roku, w reakcji na „kryzys gdański”. Wtedy to Polski okręt ORP Wicher, na polecenie Józefa Piłsudskiego wymusił prawo do obecności Marynarki Wojennej RP w tym porcie morskim, grożąc otwarciem ognia w stronę budynków urzędów gdańskich, w przypadku uniemożliwienia mu powitania eskadry niszczycieli Royal Navy, składającej wizytę w Gdańsku. Do użycia siły nie doszło – Brytyjczycy zostali powitani przez Polaków bez oporu ze strony władz Wolnego Miasta Gdańsk. Panujące ogólnie nastroje nie wróżyły jednak nic dobrego…

W 1933 roku NSDAP zyskała istotny wpływ na Senat Wolnego Miasta Gdańska, który zaczął coraz bardziej ograniczać gwarantowane Polsce przez Ligę Narodów uprawnienia.


Już w 1939 roku wyglądało to tak:
 
[Obrazek: propagandawolnygdansk1.jpg]
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, na propagandowej widokówce z 1939 roku

źródła:
kolekcja Tropicieli Historii