Gdzie pochowano „Śląskiego Kopciuszka”- Grobowce Schaffgotschów.

Gdzie pochowano „Śląskiego Kopciuszka”- Grobowce Schaffgotschów.

28 maja 2018 0 przez Marcin Czarnecki

Przemierzając park krajobrazowy w Kopicach, a właściwie to, co po tym pięknym miejscu zostało nie sposób nie wspomnieć o znajdującym się w nim mauzoleum.

Pomimo że dziś tak na dobrą sprawę do miejsca, które tu opiszę nie prowadzi żadna większa ścieżka, a te chowa się w gęstwinie drzew i krzewów nie uchroniło mauzoleum przed profanacją.

Położone za Kopickim pałacem, wkomponowane niegdyś w bajkowy styl potężnego założenia parkowego, wśród stawów, strużek wodnych i rzeźb było miejscem spokoju i odosobnienia, w które trafiali członkowie wielkiego rodu Schaffgotschów. Ich doczesne szczątki składano w podziemnej krypcie mauzoleum, które też pełniło rolę kaplicy grobowej.

Trafiłam w to miejsce po długich poszukiwaniach, ponieważ nie znam Kopickiego parku, doprowadził mnie tam dywan przebiśniegów, którymi była zachwycona moja córeczka. Mauzoleum przywitało mnie swym nadszarpniętym majestatem i jakoś zrobiło się tak smutno. Wkoło budząca się wiosna, śpiew ptaków, leśne przebiśniegi i mauzoleum wzniesione na chwałę i wieczną pamiątkę wielkiego rodu. Odarte z godności z rozbitymi monumentalnymi schodami. Wybudowane na planie elipsy z wejściowym portykiem, wspartym na kolumnach jońskich i z dostawionymi aneksami. Wewnątrz ołtarz i podziemna krypta dziś już pusta, splądrowana i zbezczeszczona.

To nie wojna, nie czerwonoarmiści doprowadzili do takiego stanu rzeczy. Krypta była plądrowana w okresie powojennym przez ludność, która osiedliła Kopicach. Trudno dociekać, czemu. Z pewnością pierwsi zakłócali spokój zmarłym dla zysku, w poszukiwaniu białej broni, klejnotów. Kolejni z czystej ciekawości, co tam jest, z głupoty i próżności ludzkiej. Do dziś wśród miejscowej ludności krążą opowieści z dreszczykiem jak to w latach 60 70-tych zmumifikowane szczątki Schaffgotschów wywlekane z mauzoleum walały się po Kopickim parku, pływały w pałacowej fosie. Był to okres, w którym wtórnie plądrowano Kopickie grobowce zrzucano trumny z kamiennych półek wywlekano z nisz grobowych. Za sprawą miejscowego proboszcza szczątki zostały zebrane i złożone obok Kopickiego kościoła.

Obecnie mauzoleum jest puste, niezabezpieczone. Pomimo że wejście do krypty mauzoleum jest zamurowane wejść tam można oknami, które znajdują się przy ziemi, bądź przez otwór w podłodze mauzoleum. Stojąc wewnątrz zastanawiam się, jakie wartości z domu wynieśli wszyscy ci, którzy doprowadzili do obecnego stanu rzeczy profanując miejsce, które było grobem.

Opuszczając mauzoleum spoglądam na napis nad wejściem “HERR, GIB IHNEN DIE EWICE RUHE” (Niech spoczywają w pokoju wiecznym) Na ile te słowa się spełniły przekonałam się przed chwilą, stąpając po kobiercu przebiśniegów i przylaszczek udaję się pod kościół do mauzoleum, w którym pochowani zostali Hans Ulryk von Schaffgotscha i Joanna Gryczik von Schomberg- Godulla zwana „Śląskim Kopciuszkiem”.

Tu sprawy mają się nieco inaczej aczkolwiek i tu nie obyło się bez profanacji grobowca. Mauzoleum jest potężne, usytuowane przed wejściem głównym do Kopickiego kościoła świadczy o dawnej potędze i majestacie wielkiego rodu. Wchodząc bocznymi wachlarzowymi schodami prowadzącymi na balkon spoglądam do wnętrza grobowca, w którym znajdują się dwa puste bogato zdobione kamienne sarkofagi.


Fotografując mauzoleum, w zadumie zastanawiam się, w którym miejscu pod trawnikiem w bezimiennym już dziś miejscu pochowani powtórnie zostali Joanna i Ulryk oraz członkowie ich rodziny przeniesieni tu z mauzoleum znajdującego się w parku. Dawniej miejsce to było oznaczone skromnym nagrobkiem ufundowanym przez wnuka Joanny i Ulryka jednakże w tamtym roku proboszcz zlikwidował przykościelny cmentarz a wraz z nim zbiorową mogiłę Schaffgotschów.

Smutne jest to, że większość z odwiedzających Kopice, namiętnie fotografując piękny pałac i przykościelne mauzoleum, w pogoni za dobrym ujęciem być może stąpa po grobie ludzi, którzy dopiero w bezimiennym grobie znaleźli miejsce wiecznego spoczynku.

źródło