Gdzie pochowano „Śląskiego Kopciuszka”- Grobowce Schaffgotschów.

0
68

Przemierzając park krajobrazowy w Kopicach, a właściwie to, co po tym pięknym miejscu zostało nie sposób nie wspomnieć o znajdującym się w nim mauzoleum.

Pomimo że dziś tak na dobrą sprawę do miejsca, które tu opiszę nie prowadzi żadna większa ścieżka, a te chowa się w gęstwinie drzew i krzewów nie uchroniło mauzoleum przed profanacją.

Położone za Kopickim pałacem, wkomponowane niegdyś w bajkowy styl potężnego założenia parkowego, wśród stawów, strużek wodnych i rzeźb było miejscem spokoju i odosobnienia, w które trafiali członkowie wielkiego rodu Schaffgotschów. Ich doczesne szczątki składano w podziemnej krypcie mauzoleum, które też pełniło rolę kaplicy grobowej.

Trafiłam w to miejsce po długich poszukiwaniach, ponieważ nie znam Kopickiego parku, doprowadził mnie tam dywan przebiśniegów, którymi była zachwycona moja córeczka. Mauzoleum przywitało mnie swym nadszarpniętym majestatem i jakoś zrobiło się tak smutno. Wkoło budząca się wiosna, śpiew ptaków, leśne przebiśniegi i mauzoleum wzniesione na chwałę i wieczną pamiątkę wielkiego rodu. Odarte z godności z rozbitymi monumentalnymi schodami. Wybudowane na planie elipsy z wejściowym portykiem, wspartym na kolumnach jońskich i z dostawionymi aneksami. Wewnątrz ołtarz i podziemna krypta dziś już pusta, splądrowana i zbezczeszczona.

To nie wojna, nie czerwonoarmiści doprowadzili do takiego stanu rzeczy. Krypta była plądrowana w okresie powojennym przez ludność, która osiedliła Kopicach. Trudno dociekać, czemu. Z pewnością pierwsi zakłócali spokój zmarłym dla zysku, w poszukiwaniu białej broni, klejnotów. Kolejni z czystej ciekawości, co tam jest, z głupoty i próżności ludzkiej. Do dziś wśród miejscowej ludności krążą opowieści z dreszczykiem jak to w latach 60 70-tych zmumifikowane szczątki Schaffgotschów wywlekane z mauzoleum walały się po Kopickim parku, pływały w pałacowej fosie. Był to okres, w którym wtórnie plądrowano Kopickie grobowce zrzucano trumny z kamiennych półek wywlekano z nisz grobowych. Za sprawą miejscowego proboszcza szczątki zostały zebrane i złożone obok Kopickiego kościoła.

Obecnie mauzoleum jest puste, niezabezpieczone. Pomimo że wejście do krypty mauzoleum jest zamurowane wejść tam można oknami, które znajdują się przy ziemi, bądź przez otwór w podłodze mauzoleum. Stojąc wewnątrz zastanawiam się, jakie wartości z domu wynieśli wszyscy ci, którzy doprowadzili do obecnego stanu rzeczy profanując miejsce, które było grobem.

Opuszczając mauzoleum spoglądam na napis nad wejściem “HERR, GIB IHNEN DIE EWICE RUHE” (Niech spoczywają w pokoju wiecznym) Na ile te słowa się spełniły przekonałam się przed chwilą, stąpając po kobiercu przebiśniegów i przylaszczek udaję się pod kościół do mauzoleum, w którym pochowani zostali Hans Ulryk von Schaffgotscha i Joanna Gryczik von Schomberg- Godulla zwana „Śląskim Kopciuszkiem”.

Tu sprawy mają się nieco inaczej aczkolwiek i tu nie obyło się bez profanacji grobowca. Mauzoleum jest potężne, usytuowane przed wejściem głównym do Kopickiego kościoła świadczy o dawnej potędze i majestacie wielkiego rodu. Wchodząc bocznymi wachlarzowymi schodami prowadzącymi na balkon spoglądam do wnętrza grobowca, w którym znajdują się dwa puste bogato zdobione kamienne sarkofagi.


Fotografując mauzoleum, w zadumie zastanawiam się, w którym miejscu pod trawnikiem w bezimiennym już dziś miejscu pochowani powtórnie zostali Joanna i Ulryk oraz członkowie ich rodziny przeniesieni tu z mauzoleum znajdującego się w parku. Dawniej miejsce to było oznaczone skromnym nagrobkiem ufundowanym przez wnuka Joanny i Ulryka jednakże w tamtym roku proboszcz zlikwidował przykościelny cmentarz a wraz z nim zbiorową mogiłę Schaffgotschów.

Smutne jest to, że większość z odwiedzających Kopice, namiętnie fotografując piękny pałac i przykościelne mauzoleum, w pogoni za dobrym ujęciem być może stąpa po grobie ludzi, którzy dopiero w bezimiennym grobie znaleźli miejsce wiecznego spoczynku.

źródło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.