Hotel Sanssouci, Brückenberg (Karpacz Górny)

Hotel Sanssouci, Brückenberg (Karpacz Górny)

3 listopada 2018 8 przez Marcin Czarnecki

Hotel Sanssouci w Górnym Karpaczu został wybudowany w pierwszych latach XX wieku jako jeden z najnowocześniejszych i najbardziej reprezentacyjnych obiektów w ówczesnym Karpaczu. Sanssouci (z fr. sans souci = beztroski) budowany był w czasach olbrzymiej rozbudowy i odbudowy miasta po strasznej powodzi w 1897 roku.

Hotel miał być wizytówką miasta w Europie i tak też było. Została w nim zamontowana pierwsza w tych stronach winda osobowa, obiekt posiadał własną restaurację, centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Mieściło się w nim nawet kasyno. W informatorze o dawnym Bruckenberg (przedwojenna nazwa Karpacza Górnego) na sezon 38/39 można przeczytać, że hotel oferował 85 miejsc w cenach od 3 do 11 ReichsMarek.

W czasie wojny w obiekcie tym, jak w wielu innych w Karpaczu, urządzono ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy, a pod koniec 1944 roku do Sannsouci przeniesiono z Berlina ambasadę Japonii.

Po kapitulacji Niemiec hotel zajęła tymczasowo administracja radziecka, a w 47 UB. Jeśli chodzi o czasy powojenne to nie można stwierdzić jednoznacznie co działo się w tym hotelu. Jedna z wersji mówi o tym, że UB więzić i przesłuchiwać tam miała dawnych żołnierzy AK. Inna mówi o tym, że wypoczywać tam mieli Bolesław Bierut i Władysław Gomułka.

W latach późniejszych obiekt został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Nadana mu zostaje nazwa „Urocza” i pod tym szyldem funkcjonował do połowy lat 90. Niestety FWP uznało, że jego utrzymanie jest nieopłacalne i obiekt został sprzedany. Żaden z późniejszych właścicieli nie uruchomił hotelu. Popadał i ciągle popada w coraz większą ruinę. Jedynie w 2012 roku odnowiono dach dzięki czemu wnętrza nie są zalewane podczas opadów.

Dawną „Uroczą” odwiedziliśmy w sierpniu 2018 roku. Okazało się, że jest totalnie niezabezpieczona. Pootwierane drzwi i brak jakiegokolwiek dozoru. To co zobaczyliśmy w środku robiło olbrzymie wrażenie (przestronne sale, wspaniały wysoki hol z windą, zaplecze kuchenne z dość upiornie wyglądającą chłodnią), ale jednocześnie bardzo przygnębiające (wszędzie bałagan, poniszczone i porozrzucane elementy wystroju, pozostałości wyposażenia, rozrzucone księgi meldunkowe, podziurawione ściany świadczące o bezsensownych poszukiwaniach, przewrócona szafa pancerna). W sumie najczystszym miejscem był strych, gdzie znaleźliśmy fragmenty przedwojennych gazet.

Hotel Sanssouci (FWP Urocza) stan na sierpień2018

do dzisiaj zaskakuje bogactwo zdobień elewacji zewnętrznej

strych z pozostałościami gazet z okresu I Wojny Światowej

Charakterystycznym dla tamtego okresu jest ogrom nekrologów poległych żołnierzy

Zdjęcia chłodni. I tutaj nie potrzeba wielkiego umysłu by dostrzec majestat czasów świetności hotelu

Oczami wyobraźni wyraźnie widać potęgę luksusu.

Do dzisiaj zatykające dech w piersi widoki z okien z przepiękną panoramą okolicy, gdzie w tle bez problemu widzimy pobliskie Kowary.

wnętrze pokoju

widok z okien pokoi hotelowych

Z hotelem wiąże się też pewna legenda. Otóż przed nadejściem Armii Czerwonej pracownicy przeniesionej ambasady mieli w budynku lub jego pobliżu ukryć swoje archiwum…

Informacje zawarte w powyższym artykule pochodzą od byłych pracowników FWP Urocza oraz z książki „Karpacz-Krummhubel – Dzieje miasta pod Śnieżką” autorstwa Alicji Hirsch-Tabis i Ewy Katarzyny Tabis.

Główny hol. W tle recepcja, winda schody na piętro. 
Poniżej to samo miejsce. Stan na sierpień 2018:
 
recepcja
 

schody na piętro
 

widok na hol z piętra
 
Poniżej dalsza część pozostałości…
 
wejście do jadalni
 
 
jadalnia
 


Sala  bankietowa (balowa), za czasów FWP Urocza – sala telewizyjna
 

 

korytarz na piętrze
 

 

parter budynku
 

pozostałości ksiąg rachunkowych
 

 
źródła zdjęć:
kolekcja Tropicieli Historii