Hotel Sanssouci, Brückenberg (Karpacz Górny)

8
2819

Hotel Sanssouci w Górnym Karpaczu został wybudowany w pierwszych latach XX wieku jako jeden z najnowocześniejszych i najbardziej reprezentacyjnych obiektów w ówczesnym Karpaczu. Sanssouci (z fr. sans souci = beztroski) budowany był w czasach olbrzymiej rozbudowy i odbudowy miasta po strasznej powodzi w 1897 roku.

Hotel miał być wizytówką miasta w Europie i tak też było. Została w nim zamontowana pierwsza w tych stronach winda osobowa, obiekt posiadał własną restaurację, centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Mieściło się w nim nawet kasyno. W informatorze o dawnym Bruckenberg (przedwojenna nazwa Karpacza Górnego) na sezon 38/39 można przeczytać, że hotel oferował 85 miejsc w cenach od 3 do 11 ReichsMarek.

W czasie wojny w obiekcie tym, jak w wielu innych w Karpaczu, urządzono ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy, a pod koniec 1944 roku do Sannsouci przeniesiono z Berlina ambasadę Japonii.

Po kapitulacji Niemiec hotel zajęła tymczasowo administracja radziecka, a w 47 UB. Jeśli chodzi o czasy powojenne to nie można stwierdzić jednoznacznie co działo się w tym hotelu. Jedna z wersji mówi o tym, że UB więzić i przesłuchiwać tam miała dawnych żołnierzy AK. Inna mówi o tym, że wypoczywać tam mieli Bolesław Bierut i Władysław Gomułka.

W latach późniejszych obiekt został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Nadana mu zostaje nazwa „Urocza” i pod tym szyldem funkcjonował do połowy lat 90. Niestety FWP uznało, że jego utrzymanie jest nieopłacalne i obiekt został sprzedany. Żaden z późniejszych właścicieli nie uruchomił hotelu. Popadał i ciągle popada w coraz większą ruinę. Jedynie w 2012 roku odnowiono dach dzięki czemu wnętrza nie są zalewane podczas opadów.

Dawną „Uroczą” odwiedziliśmy w sierpniu 2018 roku. Okazało się, że jest totalnie niezabezpieczona. Pootwierane drzwi i brak jakiegokolwiek dozoru. To co zobaczyliśmy w środku robiło olbrzymie wrażenie (przestronne sale, wspaniały wysoki hol z windą, zaplecze kuchenne z dość upiornie wyglądającą chłodnią), ale jednocześnie bardzo przygnębiające (wszędzie bałagan, poniszczone i porozrzucane elementy wystroju, pozostałości wyposażenia, rozrzucone księgi meldunkowe, podziurawione ściany świadczące o bezsensownych poszukiwaniach, przewrócona szafa pancerna). W sumie najczystszym miejscem był strych, gdzie znaleźliśmy fragmenty przedwojennych gazet.

Hotel Sanssouci (FWP Urocza) stan na sierpień2018

do dzisiaj zaskakuje bogactwo zdobień elewacji zewnętrznej

strych z pozostałościami gazet z okresu I Wojny Światowej

Charakterystycznym dla tamtego okresu jest ogrom nekrologów poległych żołnierzy

Zdjęcia chłodni. I tutaj nie potrzeba wielkiego umysłu by dostrzec majestat czasów świetności hotelu

Oczami wyobraźni wyraźnie widać potęgę luksusu.

Do dzisiaj zatykające dech w piersi widoki z okien z przepiękną panoramą okolicy, gdzie w tle bez problemu widzimy pobliskie Kowary.

wnętrze pokoju

widok z okien pokoi hotelowych

Z hotelem wiąże się też pewna legenda. Otóż przed nadejściem Armii Czerwonej pracownicy przeniesionej ambasady mieli w budynku lub jego pobliżu ukryć swoje archiwum…

Informacje zawarte w powyższym artykule pochodzą od byłych pracowników FWP Urocza oraz z książki „Karpacz-Krummhubel – Dzieje miasta pod Śnieżką” autorstwa Alicji Hirsch-Tabis i Ewy Katarzyny Tabis.

Główny hol. W tle recepcja, winda schody na piętro. 
Poniżej to samo miejsce. Stan na sierpień 2018:
 
recepcja
 

schody na piętro
 

widok na hol z piętra
 
Poniżej dalsza część pozostałości…
 
wejście do jadalni
 
 
jadalnia
 


Sala  bankietowa (balowa), za czasów FWP Urocza – sala telewizyjna
 

 

korytarz na piętrze
 

 

parter budynku
 

pozostałości ksiąg rachunkowych
 

 
źródła zdjęć:
kolekcja Tropicieli Historii
 
 
 
 

8 KOMENTARZE

 1. Jak przykro zobaczyc tak piekny hotel tak strasznie zdewastowany ! 

  To jest dom, w ktorym sie urodziłam … w czerwcu 1964 roku, mama pracowała w kuchni a moj tato w recepcji, mieszkaliśmy w przybudówce … tato pracował na nockę, zadzwonil po pogotowie, sam w recepcji odebrał poród a pogotowie pomimo ze bylo lato, przyjechało po 3 godzinach .. 

  Jestem jedna z zapewne niewielu osob, ktorzy sie tam urodzili. 

  Mieszkalismy tam jeszcze przez 5 lat. Pamietam wszystkie zakamarki w Uroczej bo tam sie wlasnie zawsze bawiliśmy .. piekna sale balowa ze wspaniałym parkietem, zabawy mikołajkowe, bale i potańcówki, wspaniały hol , strasznie duże i ciężkie drzwi wejściowe .. windę … wszystko bylo takie piekne !!! 

  Az serce ściska jak sie patrzę na teraźniejsze zdjecia 😰😰😰

 2. Przykrym jest ogladanie takiej dewastacji….Za kazdym razem widząc taka skale zniszczenia zastanawiam sie dlaczego do niej doszlo? I nie satysfakcjonuje mnie odpowiedz – że zarządca czy własciciel sie zmienił, albo że go nie ma…Ten problem tkwi głebiej…bo przeciez fizycznie ktos to zdewastował…i to nie był pies, kot, kruk czy krowa. To zrobił człowiek. Głupi w swoim prostackim zagarnianiu dla siebie wszystkiego co sie przyda, albo jeszcze głupszy w procesie bezrozumnego wandalizmu. CZas – tylko przypieczętował degręgolade. Szkoda, bo to perła. Może znajdzie sie inwestor którego porwie historia? Oby…

 3. za kazdym razem będąc w Karpaczu jedziemy w okolice tego miejsca. Piękno tego budynku zachwyca do dzis. Straszna szkoda, że nie znalazł się nikt kto chciałby i miałby srodki aby przywrócic do zycia ten "uroczy" budynek…

  strasznie przykro!

 4. To co się stało po objęciu władzy przez "okrągło-stołowych" woła o pomstę do nieba. W tym czasie wielu "uwłaszczało" się na majątku narodowym z myślą o późniejszej odsprzedaży z dużym zyskiem. Oczywiście nigdy nie pracowali na SWOIM i nie potrafili takich interesów "poprowadzić".Wcześniej pracowali na etacie i byli "kółkiem w maszynie " od 7-15 i nagle gdy zostali z tymi dobrami SAMI..po prostu nie dali rady, rozkraczyli się.A że nie znalazł się chętny do kupna.. majątek zaczął upadać i niszczeć. Tak było w wielu przypadkach na terenie całego kraju. Wszystkim którzy doprowadzili do tego powinni być pociagnieci do odpowiedzialności. 

   

   

 5. Niestety , wszystkie tego typu zabytkowe obiekty użytkowane przez FWP były eksploatowane  aż do zarżnięcia stanu technicznego przez nieumiejętne zarządzanie infrastrukturą architektoniczną obiektu . FWP zaniżała standard "swoich" obiektów , dzięki temu były przystępne ceny , ale to nie rozwiązywało sytuacji . Wraz z degradacją techniczną budynków FWP , a do takich należy pensjonat Urocza w Karpaczu degradacji ulegał , przy przyzwoleniu większości również standard wynajmowanych pokoi , na przykład do pokoju dwu osobowego ładowano 4 łóżka , na zasadzie ciasno , własno , tanio . Z apartamentów robiono pokoje 8 śmo lub więcej ,  osobowe oraz malowano wszechobecne lamperie na olejno , co wyglądało paskudnie . Wiem co piszę , bo kiedyś z małżonką  często jeździliśmy do FWP .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.