IV Rajd pod kryptonimem ‘’Kocioł Świdwiński 1945’’

IV Rajd pod kryptonimem ‘’Kocioł Świdwiński 1945’’

2 marca 2022 0 przez Adam Kotarski

Kocioł Świdwiński to mało znany epizod z historii oręża polskiego w drugiej wojnie światowej. Na początku marca po zdobyciu umocnień Wału Pomorskiego i przełamaniu ostatniego pasa obrony na tzw. Pozycji ryglowej. 1 marca 1945 roku 1.Armia Wojska Polskiego uderzyła na X Korpus Armijny SS i systematycznie spychała go w obszar pomiędzy Świdwinem, Drawskiem i Połczynem-Zdrojem. Ostatecznie kocioł ten udało się zlikwidować 8 marca. Całkowitej zagładzie uległy trzy dywizje niemieckie, a do polskiej niewoli trafiło prawie 9000 jeńców, w tym trzech generałów.

POLECAMY: Kocioł świdwiński część 1 oraz Kocioł świdwiński część 2

IV Rajd pod kryptonimem ‘’Kocioł Świdwiński 1945’’ jest imprezą dla osób, które oprócz świętowania rocznic lubią też aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Trasa rajdu przebiega przez miejscowości, które w 1945 roku znajdowały się w strefie działań wojennych i były zdobywane przez żołnierzy 1.Armii Wojska Polskiego. Dla wszystkich chętnych przygotowano szereg atrakcji obsadzonych w klimacie historii tamtych wydarzeń. Każdy uczestnik otrzyma szereg upominków, a trzy pierwsze miejsca specjalne nagrody. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do udziału.

 

Zapisy trwają. Udział w imprezie można zadeklarować poprzez wysłanie wiadomości na adres: rajdkociolswidwinski@gmail.com lub podczas rejestracji od godziny 9:00 5 marca na dziedzińcu świdwińskiego zamku.

bieżące informacje o wydarzeniu można znaleźć także tutaj:

IV Rajd pod kryptonimem ,,Kocioł Świdwiński 1945″