Kowarska Noc Muzeów i Zabytków – 18 maja 2019

Kowarska Noc Muzeów i Zabytków – 18 maja 2019

8 maja 2019 0 przez Mateusz Śmigły

Mamy przyjemność zaprosić Was na kolejną edycję „Kowarskiej Nocy Muzeów i Zabytków”, która odbędzie się 18 maja 2019 roku.


 

Atrakcji jest naprawdę sporo, ciężko będzie „zaliczyć” je wszystkie:


Zacznijmy od zabytków:


Chyba najważniejszym, a na pewno najstarszym zabytkiem w Kowarach jest gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przy Placu Franciszkańskim 1. Oprócz niesamowitego wystroju, barokowych i renesansowych ołtarzy, oryginalnych polichromii wykonanych na drewnianym stropie przez malarza Jana Lorenza i jego braci, będzie można wejść na wieżę z której rozciąga się panorama na niemal całe Karkonosze, Rudawy Janowickie, oraz oczywiście same Kowary. Widoki są warte grzechu.


Kaplica świętej Anny, to późnobarokowe dzieło zbudowane według projektu znanego śląskiego architekta Kaspara Jentscha w 1727 roku. Kaplica jest na co dzień zamknięta, więc tym bardziej warto!!! Zdradzimy Wam pewien sekret, tylko zatrzymajcie to dla siebie… mało kto nawet w Kowarach wie, że kaplica św. Anny była bliźniaczą budowlą drugiej, zbudowanej na sąsiednim wzgórzu – kaplicy św. Joachima. Niestety nie zachowała się do dzisiaj. Zachował się za to oryginalny obraz z jej ołtarza. Musicie koniecznie zapytać o niego podczas zwiedzania, tylko pamiętajcie… to nasza tajemnica;)


Ratusz przy ulicy 1 Maja 1. Bez zbędnej pisaniny – wnętrza budynku oraz sama Sala Rajców robią naprawdę niesamowite wrażenie. Zaraz obok, w budynku „B” Urzędu Miejskiego (1 Maja 1), czekają na Was Miejskie Sale Tradycji. Pan Bernard na pewno się Wami profesjonalnie zajmie i oprowadzi po pomieszczeniach po brzegi wypełnionych przedmiotami związanymi z historią Kowar, oraz dawnego Schmiedeberg im Riesengebirge.


Przysłowiowy „rzut beretem” od Ratusza, przy ulicy Górniczej 1 znajduje się Dom Tradycji Miasta – siedziba Stowarzyszenia Miłośników Kowar. Kolejne miejsce na liście „to trzeba zobaczyć”. Raz, że pełne historycznych pamiątek z Kowar, dwa – Domem Tradycji zajmują się prawdziwi pasjonaci. Nikt tam Was nie będzie pospieszał, wręcz przeciwnie – członkowie Stowarzyszenia, to cierpliwi i przemili ludzie. Z każdym ciekawskim dzielą się bez najmniejszych oporów swoją nietuzinkową wiedzą na temat historii miasta.


Całkiem w pobliżu, do 10 minut spacerkiem dotrzecie do Miejskiego Ośrodka Kultury (przy Szkolnej 2). Będzie można tam obejrzeć kroniki filmowe, zapewne związane z historią okolicy, a wszystko w małym, kameralnym „Kinie za Rogiem”, które znajduje się właśnie w kowarskim MOKu.


Punktem którego nie można pominąć, bo przecież Kowary to dawna osada górnicza, są Sztolnie Kowary w kopalni Liczyrzepa. Macie szansę na przejście podziemnej trasy turystycznej, tylko pamiętajcie, w tym wypadku konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 75 75 28 458. Nie musimy chyba dodawać, że warto.


Jedną z najnowszych atrakcji Kowar jest Muzeum Sentymentów znajdujące się przy ulicy Zamkowej 9, w zabudowaniach słynnej, niestety od dawna nie funkcjonującej Fabryki Dywanów. Na ten punkt wycieczki zarezerwujcie sobie dłuższy moment. My nie będziemy zachwalać, na Waszą wyobraźnię zapewne wpłynie krótki reportaż od StrimeoTV:


Ostatnim, ale wcale nie najmniej ciekawym obiektem z naszej listy jest Dom Kata przy Zamkowej 4. W środku mrożąca krew w żyłach ekspozycja średniowiecznych narzędzi tortur. Jeśli będzie z Wami ktoś kogo nie lubicie, polecamy Kowarską Noc Muzeów zacząć właśnie od tego miejsca;)

 


Teraz jedna z najważniejszych informacji: wszystkie wymienione wyżej miejsca możecie zwiedzić podczas Kowarskiej Nocy Muzeów i Zabytków całkowice za darmo!!! Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na plakacie na samej górze tego wpisu.

Jeśli korzystacie z Facebooka i macie ochotę wybrać się do Kowar 18 maja, możecie polubić, udostępnić i co tam jeszcze wymyślicie – wydarzenie Kowarska Noc Muzeów na fejsie

Zachęcamy gorąco!!! Do zobaczenia w Kowarach!!!