Kowarskie gospody, zajazdy i hotele na dawnej widokówce… „Schillerbaude”

Kowarskie gospody, zajazdy i hotele na dawnej widokówce… „Schillerbaude”

11 czerwca 2018 0 przez Mateusz Śmigły

Pamiętacie sentymentalną podróż po kowarskich gospodach, zajazdach i hotelach, która została zorganizowana w noc muzeów 19 maja 2018 w Pałacu Smyrna? Specjalnie dla tych osób, które nie mogły w tym czasie być z nami, zamieszczamy na stronie tropicielehistorii.pl wspólnie z zaprzyjaźnioną stroną FB Kowary / dawniej Schmiedeberg cykl: „Kowarskie gospody, zajazdy i hotele na dawnej widokówce”.

Co jakiś czas, dzięki uprzejmości organizatorów wystawy udostępnimy Wam zdjęcia i widokówki 1 obiektu z opisem. W większości widniejących na widokówkach obiektów gastronomicznych już niestety nie zobaczymy, wiele z nich już nie istnieje. Budynki dawnych lokali gastronomicznych zostały zamienione na mieszkania, lokale usługowe lub stoją puste do sprzedaży, a ich historii już nikt nie pamięta! A więc przypominamy…

Dawno, dawno temu w XIX i na początku XX wieku, w czasach kiedy Kowary nosiły nazwę Schmiedeberg im Riesengebirge, nasze miasto oraz wcielone dziś do Kowar okoliczne miejscowości (tj. Hohenwiese – Wojków, Arnsberg – Podgórze, oraz Buschvorwerk – Krzaczyna) … przeżywały rozkwit turystyki a tym samym restauracji, zajazdów, gospód, hoteli oraz schronisk umiejscowionych w pobliżu najbardziej uczęszczanych szlaków.

Nowe trendy w zwyczajach zamożnych mieszkańców, zainteresowanie pięknem krajobrazu podnóża Karkonoszy i upowszechnienie się turystyki wywarły duży wpływ na rozwój Kowar. Popularną formą aktywności w XIX i na początku XX w. była rodząca się w tym rejonie turystyka górska i uzdrowiskowa. Atutem w przypadku Kowar była bliskość owianej tajemniczością Śnieżki, a także położenie przy drodze prowadzącej z Kamiennej Góry, będącej najkrótszym wówczas traktem łączącym uzdrowisko Cieplice z Wrocławiem. Z tych powodów przez Kowary podróżowały znane osobistości tj. król Prus Fryderyk Wilhelm III oraz król Fryderyk Wilhelm IV. Kuracjusze z Cieplic czy turyści z Wrocławia bardzo chętnie przyjeżdżali do Kowar. Nie bez znaczenia dla atrakcyjności dawnego Schmiedebergu i okolic stały się podgórskie posiadłości, karczmy, zajazdy, restauracje z widokiem na Śnieżkę…

 

Nieistniejące schronisko PTTK „Na Przełęczy Kowarskiej” (Gast – und Logierhaus „Schillerbaude”)

– otwarcie nowej drogi przez przełęcz w kierunku na Kamienną Górę, a także początek wielu szlaków dla turystów odwiedzających Rudawy Janowickie i Karkonosze, posiadało dogodny punkt do założenia w tym miejscu schroniska – w 1890 roku na Przełęczy Kowarskiej zostaje otwarte „Schillerbaude”, które od razu staje się miejscem bardzo popularnym. Osoby przejezdne oraz turyści mogli przenocować, posilić się i odpocząć w tym miejscu z malowniczą panoramą na Karkonosze, a wraz rozwojem motoryzacji przy schronisku zamontowano dystrybutory paliwa Olex.Schronisko „Schillerbaude” zostało założone przez przez rodzinę Schiller (z Ogorzelca), w kolejnych latach znajdowało się w rękach rodziny Lata, warto także wspomnieć, że administracyjnie należało przed 1945 r. do Ogorzelca (Dittersbach Städtisch), znajdując się w powiecie kamiennogórskim o czym informował kamienny znak istniejący jeszcze po 1945 roku.

W pierwszych latach po II wojnie światowej schronisko nosiło nazwę „Szczytno”, ale wszyscy znali je jako „Schronisko Na Przełęczy Kowarskiej”. Zły stan techniczny budynku doprowadził do jego zamknięcia w 1970 roku. W 1972 roku rozpoczęto nigdy niedokończony remont obiektu, z powodu braku odpowiedniego dozoru wybuchł w nim w końcu pożar, który strawił wszystkie drewniane części, mury zaś wkrótce rozebrano.

Dziś na małym parkingu przy głównej drodze z Kowar do Kamiennej Góry trudno już wypatrzyć jakichkolwiek śladów istnienia tego pięknego schroniska.

 

[Obrazek: schillerbaude1.jpg]
lata 1910 – 1915, gościniec i restauracja Schillerbaude położona na wysokości 780 m n.p.m., według dawnego podziału administracyjnego znajdowała się na terenie należącego do dawnego Ogorzelca (Dittersbach)

 

[Obrazek: schillerbaude2.jpg]
lata 1930 – 1930, schronisko „Schillerbaude” rozwija się „z duchem czasu”, na zdjęciu przed budynkiem widoczne dystrybutory paliwa firmy „Olex

 

[Obrazek: schillerbaude3.jpg]
lata 1930 – 1936, pieczątka pamiątkowa ze schroniska „Schillerbaude”, właściciel obiektu Rich. Lata

 

[Obrazek: schillerbaude4.jpg]
ok. 1936 , „Schillerbaude” na późniejszej Przełęczy Kowarskiej, w lewym dolnym rogu widokówki widoczny, niestety od tyłu, kamienny znak określający w tym miejscu granicę powiatów

 

[Obrazek: schillerbaude5.jpg]
1967 , nieistniejące schronisko PTTK „Na Przełęczy Kowarskiej”, niegdyś „Schillerbaude”. O sytuacji w rozebranym w okolicy 1973 roku obiekcie, ciekawie mówi rewers wysłanej do Poznania widokówki: „Serdeczne pozdrowienia z wczasów przesyła…(nie mogę odczytać nazwiska). Schronisko- jak widać na załączonym obrazku- to stara buda, ale dobra kuchnia i znakomity instruktor. A że warunki śniegowe też jakoś dopisały, więc w sumie wszystko O.K.”

 

[Obrazek: schillerbaude6.jpg]
dziś miejsce po Schronisku PTTK na Przełęczy Kowarskiej (Schillerbaude) wygląda tak….pusta smutna plama na mapie Kowar…wielka szkoda (2018)

 

Nie nazywalibyśmy się Tropicielami Historii, gdybyśmy mogli pominąć inne ciekawostki związane z miejscem, gdzie niegdyś stało schronisko „Schillerbaude”. O Przełęczy Kowarskiej krążą od lat niesamowite historie. Wizyty w schronisku wysokich rangą oficerów niemieckich, ciężarówki wożące tajemnicze transporty… Miały tu podobno miejsce także niedawne wydarzenia, kiedy to, znany w środowisku „poszukiwacz skarbów” wydobył za pomocą wypożyczonej w okolicy koparki, skrzynię z dokumentacją personelu obozu w Auschwitz. Nie można do wszystkich tych rewelacji podchodzić na poważnie. Ale okolica przełęczy bez wątpienia przyciąga do siebie szukających mocnych wrażeń… Może za sprawą historii takich, jak z audycji dziennikarza Muzycznego Radia, Pana Marka Chromicza. A może coś jest faktycznie na rzeczy?

posłuchajcie:

 

Biały Anioł – tajemnica Przełęczy Kowarskiej:

kolekcja Tropicieli Historii
Kowary / dawniej Schmiedeberg

Wszystkie widokówki można również obejrzeć i pobrać na stronie:
www.fotopolska.eu