Kowary – dr. Ritzmann Haus

1
46

Dawno nas nie było w Kowarach, dawnym Schmiedeberg im Riesengebirge, postanowiliśmy przejrzeć szufladę Tropicieli i znaleźć coś dla lubiących dawne obrazki z tego niewielkiego, aczkolwiek urokliwego i pełnego ciekawej historii miasteczka, położonego malowniczo u samych podnóży Karkonoszy.

Otóż niegdyś, budynek przy dawnej Garten-Strasse 49 (numeracja nie zmieniła się do dziś, jest to dom przy Ogrodowej 49), zamieszkiwał (chirurg) dr Heinrich Ritzmann. Ze spisu mieszkańców dawnego Schmiedeberg wynika, że dr Ritzmann zamieszkiwał w tym miejscu co najmniej od 1925 do 1937 roku.

Mamy nadzieję, że zdjęcie (widokówka) spodoba się pasjonatom historii miasteczka, wszak zawiera kilka ciekawych elementów, których na trudno dziś szukać w tym miejscu. Czy ładniej było dawniej, czy dziś, ocenę pozostawiamy Wam…

[Obrazek: kowaryhausdrritzmannstara.jpg]
widokówka z lat 1925-1930

 

[Obrazek: kowaryhausdrritzmannnowa.jpg]
skrzyżowanie ulic Topolowej i Ogrodowej w Kowarach, 2018 rok

 

[Obrazek: kowaryhausdrritzmann.png]
fragment spisu mieszkańców Schmiedeberg/Rsgb. z 1937 roku

 

źródła:
kolekcja Tropicieli Historii

1 KOMENTARZ

  1. Historia zwykłego domu i widokówka z czasów, gdy jeszcze nikt nie spodziewał się światowej zawieruchy. Czy dr H. Ritzmann przeżył wojnę? Jakie były jego losy? Może odwiedził kiedyś Kowary?  Dobrze że są stare widokówki  i tropiciel historii który przeniósł  nas do lat 20-tych ubiegłego wieku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.