Kowary – historia w kartoniku zaklęta

Kowary – historia w kartoniku zaklęta

19 lipca 2018 3 przez Mateusz Śmigły

Tropiciele Historii puszczają oko w stronę wszystkich Miłośników Kowar, ze specjalną dedykacją dla strony facebook: Kowary / dawniej Schmiedeberg oraz Kowary – tutaj pies szczęśliwy jest

 

[Obrazek: paul1.jpg]

Na przełomie XIX i XX wieku w Kowarach, dawnym Schmiedebergu– niewielkim, pięknym miasteczku położonym u podnóża Karkonoszy mieszkał i tworzył swoje fotograficzne, małe dzieła Paul Fischer. W dostępnych dokumentach archiwalnych trudno doszukać się konkretnych przekazów dotyczących Paula i jego działalności. Pozostały za to zdjęcia, zdjęcia z okresu działalności Paul Fischer Photographisches Atelier.

[Obrazek: paul2.jpg]
widokówka z okresu 1900-1910 – po prawej stronie atelier Paula Fischera, budynek zachował się do dziś z adresem 1 Maja 94 (Friedrichstrasse w dawnym Schmiedebergu)

Paul Fischer uwieczniał  na swoich zdjęciach cały otaczający go świat. Wiele znanych nam obrazów Kowar i najbliższej okolicy z początku XX wieku można dziś oglądać właśnie dzięki pracy tego człowieka, zapewne również miłośnika miasta. Oprócz dokumentowania piękna kowarskich plenerów, które zresztą później często ukazywały się w formie popularnych w tamtym okresie widokówek, Fisher tworzył w zaciszu swojego atelier tzw. Carte de visite, fotografie kartonikowe.

Fotografia na kartoniku, opatentowana została przez Andre Adolphe’a Eugene Disderiego w 1854 r. w Paryżu[…] Zdjęcia kartonikowe najczęściej prezentowały portret indywidualny lub zbiorowy. Stały się swoistą  formą wizytówek, którymi wymieniano się wśród znajomych. Miały określony format, około 6×9 cm i były naklejane na większy kartonik z elementami dekoracyjnymi, na rewersie z zamieszczonymi informacjami o autorze fotografii czy zakładzie fotograficznym, który dane zdjęcie wykonał. Cena portretu wykonanego jako carte de visite była dużo niższa niż jednostkowe, dagerotypowe zdjęcie lub namalowanie osobistego portretu. Upowszechnienie się tego typu zdjęć przyczyniło się do umasowienia fotografii […]”

[Obrazek: paul6.jpg]

 

[Obrazek: paul3.jpg]
początek XX wieku, kowarskie damy na Carte de visite z atelier Paula Fischera

W szufladzie Tropicieli było już wcześniej kilka zdjęć tego typu pochodzących z kowarskiego atelier. Mają swój niepowtarzalny urok- odświętne (jak do zdjęcia Wink) ubiory mieszkańców, z tyłu piękne zdobienia z motywami regionalnymi, czuć uderzającą z nich historię. Przeglądając te zdjęcia bez trudu można poczuć klimat miasta, dawnego Schmiedeberg im Riesengebirge.

Całkiem niedawno, w nasze ręce wpadła jeszcze jedna fotografia z tej serii. Okazuje się, że już na początku XX wieku Kowary były miastem, w którym pies był szczęśliwy… Zauważył to również Paul Fischer, co dziś możemy wspólnie obejrzeć na jego fotografii.

[Obrazek: paul4.jpg]

 

[Obrazek: paul5.jpg]
rewers sympatycznego zdjęcia z pieskiem odkrył jeszcze jedną niespodziankę, grafikę z widokiem atelier Paula Fischera, najstarszy znany nam obraz budynku przy 1 Maja 94 w Kowarach, zapewne z przełomu XIX i XX wieku

 

źródła:
kolekcja Tropicieli Historii