Kulawa Eksploracja

Kulawa Eksploracja

24 lutego 2018 0 przez Marcin Czarnecki

Od Czech przez Góry Sowie, Rudawy Janowickie aż po Karkonosze – lasy, sztolnie, bunkry

polecamy:

Tak oto na profilu FB „Kulawa Eksploracja” pisze o sobie p. Andrzej:

„Pewnie zastanawiacie się dlaczego strona na fejsie i kanał na YT nazywa się Kulawa Eksploracja…już wyjaśniam, od kilku lat zmagam się z zanikiem (wycieraniem się) chrząstki w biodrze, jest to proces który postępuje,teraz chrząstki już praktycznie nie mam i chodzę na ,,żywych” kościach,boli jak cholera. Lekarze już dawno kazali chodzić mi o kulach, i się oszczędzać, gdyby tylko wiedzieli gdzie ja wchodzę z tymi chorymi kopytami …. 🙂 Łykam tabletkę od bólu i realizuję swoją pasję. Chodzę trochę jak T-800, ale już niedługo dostanę nowe podzespoły i wszystko powinno wrócić do normy.”

Waląca się sztolnia i nieudana próba eksploracji-Rędziny:

Opuszczona Radziecka baza łączności troposferycznej,,BARS” – Dolny Śląsk:

Opuszczony schron dowodzenia Rosyjskiego garnizonu -Witoszów:

Sztolnia ,,KSIĄŻĘCA” Złoty Stok ,odkopywanie sztolni,rekonesans:

Sztolnie,, Göttliche Gabe” i ,,Hermannloch”- Janowiec. Hardkorowa eksploracja !!!18+!!!

,,Dziwna sztolnia” Janowice Wielkie

Odolov-Czeska Linia Maginota i Akta WOLFENSTEIN:

Kochanów- ,,Jaskinia z Filarami”:

Uranowy Gigant-Sztolnia nr. 21 Budniki:

więcej na: „Kulawa Eksploracja” YouTube oraz na profilu facebook: FB „Kulawa Eksploracja”

Niestety p. Andrzej 24 kwietnia 2018 roku ogłosił koniec swojej działalności internetowej oraz zamknięcie kanału „Kulawa Eksploracja”:

Oto wyjaśnienie powodu podjęcia tak niespodziewanej decyzji zamieszczone na Youtube i profilu Facebook „Kulawej Eksploracji”:

„Jestem winien wyjaśnienie mojej nieoczekiwanej decyzji. Ostatnie filmy które nagrywałem uzmysłowiły mi że ich realizacja jest dla mnie zbyt dużym obciążeniem fizycznym i stanowi realne zagrożenie dla mojego zdrowia,Dlaczego? Żeby nagrywać film trzeba w jednej ręce trzymać statyw z kamerką a w drugiej ręce bardzo często mam dodatkową latarkę,gdy dodamy do tego moją chorą nogę mamy gotowy przepis na wypadek w sztolni, ja na dokładkę bardzo często chodzę sam więc i ryzyko się kumuluje.Ja nadal będę chodził po sztolniach tyle tylko że kamera będzie na kasku,ale taki rodzaj filmowania jest bardzo słaby I wstawianie ich na mój kanał mija się z celem.Filmy zatem trafią do mojego domowego archiwum.Postanowiłem też(jakieś 10 min.temu przy kawie) że jednak strona na fejsie będzie żyła i będą dodawane fotki z moich wypraw. Zatem będziemy się widywać tutaj 🙂 Jak macie jakieś pytania piszcie śmiało.”

Ze strony Zespołu Tropicieli Historii dziękujemy za czas, trud i poświęcenie włożone w tworzenie materiałów publikowanych na kanale „Kulawa Eksploracja”. Jest to jeden z najlepszych o podobnej tematyce- swoiste źródło, świetnie dokumentujące pozostałości podziemnych obiektów na Dolnym Śląsku- miejsc często niedostępnych i skrajnie niebezpiecznych.

Życzymy p. Andrzeju pełnego powrotu do zdrowia i wierzymy, że kiedy tylko taki moment nadejdzie, znów chwycisz lampę, swoją kamerę i tak jak to było dotychczas, zabierzesz nas w podróż po zakamarkach starych, sudeckich sztolni.

Serdecznie pozdrawiamy i jeszcze raz dziękujemy !!!

Zespół Tropicieli Historii

 
AKTUALIZACJA 28.03.2018
 
ostrzeżenie: film zawiera wulgaryzmy

 
Zespół Tropicieli Historii musi przyznać, że entuzjastycznie podszedł do zmiany decyzji. Bezpiecznych dalszych eksploracji!!!
 
 

Jedziemy dalej:

Sztolnie Św.Eliasza -Bielawa:

„Miało być całkiem inaczej, mieliśmy odkopywać w pocie czoła sztolnie, okazało się że wlot sztolni jest na tyle duży, że bez problemów weszliśmy do środka. Sztolnia niewielkich rozmiarów, natomiast w spągu kryje się mroczny szyb głęboki na blisko 20 metrów (może i więcej, nikt nigdy tego gruntownie nie zbadał), zalany wodą. Obiekt bardzo interesujący ,powstał w XVII w. (…)”

Witoszów Dolny – sztolnia z szybem pochyłym:

„Przejechałem ponad 80km, żeby zobaczyć ten unikat. Sztolnia odwadniająca kopalnię cyny „Hundsrücken”. Gdy ją drążono, napotykano na wiele niebezpiecznych przeszkód, w postaci chociażby płynnego górotworu, tzw.kurzawki- nagłego przypływu wody czy niestabilnych skał. W założeniu sztolnia miała liczyć 1100m, jednak na 250 metrze prace przerwano z przyczyn o których wcześniej pisałem. Generalnie droga do sztolni to nieustanne przedzieranie się przez chaszcze i podmokłe łąki, na domiar złego złamał mi się kijek do „nordik walking” i miałem problemy z poruszaniem się, ale jakoś się udało. (…)”

Unikalna XVIII w . ,,Śląska Sztolnia Szczęśliwa” – Gierczyn:

Łaźnia górnicza- Ludwikowice Kłodzkie:

„W sztolni doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w 17 min. filmu, obok mnie spadł z dużej wysokości fragment skały, który gdyby mnie trafił, prawdopodobnie bym tego nie przeżył, a jeśli już to kręgi szyjne by strzeliły. To kolejny przykład na to, że do sztolni wchodzimy w kasku. Zapraszam na film:”

Skład materiałów wybuchowych-sztolnia w Sowinie:

„Był ciepły wiosenny dzień 7 czerwca 2018 r. Leśną drogą, pod masywem Chełmca jedzie powoli czarny samochód, z oznakowaniem ,,Kulawa Eksploracja”. Po chwili auto zatrzymuje się i wysiada z niego człowiek . Otwiera bagażnik i wyciąga sprzęt potrzebny do eksplorowania podziemi. Wyraźnie widać, że ma problemy z poruszaniem się. Tajemniczy osobnik idzie starym leśnym duktem, robi krok w lewo i znika….. Tak zaczyna się przygoda związana z eksploracją starej sztolni. Zapraszam na film:”

Boguszów Gorce – Sztolnia ,,Z RURĄ”:

„80 km pokonałem aby zobaczyć piękną XVI wieczną sztolnię . Jej początkowy fragment został zniszczony przez póżniejsze prace, związane z poszukiwaniem uranu. Jednak to co ocalało, jest wyjątkowo piękne- tam dosłownie słychać szepty dawnych gwarków.. Przenieśmy się do XVI wieku wraz ze mną, zapraszam na film:”

Sztolnia ,, Die Drei Brüder” (Granatenloch) Przecznica:

Willa Ewy Braun – Pobierowo. Radar Würzburg Riese – Trzęsacz:

Czeskie ,,RIESE” -Podziemny gigant -,, RABSTEJN”:

Podziemny Wałbrzych – Koryto Pełcznicy:

Leśna- sztolnie kompleksu ,, Marklissa1″ i ,, Marklissa 2″:

Kopalnia pirytu Friedrich Wilhelm Szklarska Poręba:

Fabryka zbrojeniowa III Rzeszy ,,Concordia” w,, Ruskim Lesie” Kamienna Góra:

Wałbrzych-Katastrofa górnicza w,, Szybach Siostrzanych”: