Na Tropie Płowej Bestii: „Operacja Anthropoid”

Na Tropie Płowej Bestii: „Operacja Anthropoid”

29 maja 2018 0 przez Marcin Czarnecki

27 maja 1942 roku w Pradze przeprowadzono zamach na jednego z najwyższych dostojników III Rzeszy nazywanego „Archaniołem Zła” lub „Płową Bestią” – Reinharda Heydricha, protektora Czech i Moraw z ramienia III Rzeszy, SS-Obergruppenführera. Zamach został przeprowadzony w Pradze-Libeniu przez żołnierzy emigracyjnego rządu Czechosłowacji, w maju 1942 r., pod kryptonimem Operacja Anthropoid

[Obrazek: 01.jpg]

23 września 1941 zaciekły nazista Reinhard Heydrich otrzymał nominację na protektora Czech i Moraw, aby umocnić tam panowanie III Rzeszy.
Pomysłodawcą zamachu był František Moravec, szef czechosłowackiego wywiadu. Do akcji wyznaczono dwóch żołnierzy: Jozefa Gabčika i Karela Svobodę. W wyniku urazu czaszki, jaki doznał Svoboda podczas szkolenia, jego miejsce zajął Jan Kubiš.

[Obrazek: 06.jpg]

Gabčik i Kubiš podjęli decyzję o zamachu w kwietniu 1942, a 27 maja zgodnie z planem zaatakowali. Pomogło im szczęście, gdyż Heydrich czuł się na tyle bezpiecznie w Pradze, że najczęściej jeździł bez eskorty swoim mercedesem z numerami rejestracyjnymi SS-3 (co miało oznaczać, iż był trzecią osobą po Hitlerze i Himmlerze).
Gabčik miał za zadanie stanąć naprzeciw auta Heydricha i strzelić, natomiast z tyłu ubezpieczał go Kubiš.

[Obrazek: 03.jpg]

Josef Valčík dał sygnał lusterkiem, że protektor nadjeżdża swoim mercedesem. Gabčik zgodnie z planem wbiegł na jezdnię, jednak broń zawiodła i nie wystrzeliła. Kubiš rzucił z tyłu bombę pod samochód, jednocześnie adiutant Heydricha, Johannes Klein, rzucił się w pogoń za uciekającym Gabčikiem. W tym samym czasie Heydrich i Kubiš zaczęli strzelać do siebie nawzajem. Mocno raniony protektor nie miał siły do walki, a Kubiš zbiegł. Obaj – Gabčik i Kubiš – uciekli z miejsca zamachu w przekonaniu, iż zamach na Heydricha nie powiódł się.

[Obrazek: 04.jpg]
[Obrazek: 05.jpg]

Protektor Czech i Moraw zmarł jednak kilka dni po zamachu, 4 czerwca o 4:30, w wyniku zakażenia krwi.

Zamach na jednego z najwyższych dygnitarzy Trzeciej Rzeszy był szokiem nie tylko dla aliantów, ale i dla samego Hitlera. Moralnie miał on duże znaczenie, natomiast konsekwencje, jakie dotknęły społeczeństwo protektoratu, były tragiczne. 10 czerwca SS otoczyło małą miejscowość Lidice. Rozstrzelano wszystkich 173 mężczyzn powyżej 15 roku życia, kobiety zesłano do Ravensbrück, a z 105 dzieci, 82 zagazowano w obozie Kulmhof w Chełmnie n.Nerem, oddano do sierocińców SS („Lebensborn”), lub przeznaczono na zniemczenie 23, z czego 6 zmarło, wojnę przeżyło 17. Wszystkie budynki, łącznie ze szkołą, kościołem i plebanią polano benzyną i spalono.

24 czerwca oddział SS zniszczył drugą wieś – Ležaki. Do końca czerwca aresztowano 6 tysięcy osób, z których 3 tysiące zginęło.