Nierozliczone zbrodnie Grudnia ’70 i Stanu Wojennego

Nierozliczone zbrodnie Grudnia ’70 i Stanu Wojennego

10 stycznia 2019 1 przez Marcin Czarnecki

W odcinku 108 programu „Koniec Systemu” w Telewizji Republika Dorota Kania przyjrzała się kwestii nierozliczonych zbrodni z czasów komunizmu. Gość programu – dr Lech Kowalski, historyk – zdradził tajemnice zbrodni, jakie wstrząsnęły Polakami na wiele lat. Niestety, oprawcy uniknęli kary.

48 lat temu doszło do masakry robotników na Wybrzeżu. Protestowali oni przeciw drastycznym podwyżkom cen żywności. Wojsko i milicja pacyfikowały strajki. Według oficjalnych danych, w masakrze grudniowej na wybrzeżu zginęły 44 osoby, a kilkaset zostało rannych.

11 lat po masakrze grudniowej gen. Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Historia się powtórzyła – znów strzelano do ludzi. Na Manifeście Lipcowym byli ranni, a w kopalni Wujek – zabici. W III RP sędziowie nie chcieli uznać, że wprowadzenie stanu wojennego było nielegalne. Dopiero w 2011 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Rada Państwa nie miała prawa wprowadzić stanu wojennego. Jego wprowadzenie zostało uznane za sprzeczne nie tylko z Konstytucjami III RP i PRL, ale też z prawem międzynarodowym.

– Zbrodniarze są tak ciężko chorzy, że nie mogą przed sądami stawać. Jaruzelski nigdy nie został prawomocnie skazany i strona komunistyczna może powiedzieć, że jest niewinny, bo nie było wyroku (…) To uczynienie z katów bohaterów, a z ofiar bandytów. Ja nie widzę możliwości osądzenia czasów stalinowskich i komunistycznych. Większość tych ludzi odeszła nieukarana. Ważne żebyśmy o tym pamiętali, mówili prawdę i uczyli historii w szkołach. Tego, że Jaruzelski to jest zbrodniarz.

– mówi Tadeusz Płużański, historyk.

W drugiej części programu redaktor Dorota Kania rozmawiała z Lechem Kowalskim, polskim historykiem wojskowości. Jak przyznał, w polskiej historii jest jeszcze wiele do zrobienia, by prawda o komunistycznych zbrodniach docierała do młodych ludzi.

Wystarczy spojrzeć w Wikipedii, jak przedstawiony jest Grudzień’70 i stan wojenny. Treści tam przedstawione wyglądają tak, jakby pochodziły żywcem z komunizmu. Młodzież sięga w pierwszym odruchu do internetu, a tam są rzeczy niewyobrażalnie zafałszowane, i to nadal funkcjonuje.

– mówił.

Dużą rolę w przypadkach wielu zbrodni miał odegrać generał Wojciech Jaruzelski. Lech Kowalski nie ma co do tego wątpliwości.

Wojciech Jaruzelski i cała ta generalicja ma za sobą niemalże w każdej dekadzie walkę z własnym narodem. Członkowie WRON brali czynny udział w zwalczaniu Polski tuż po wojnie. Później odnajdujemy ich w Poznaniu, gdy zwalczają zbuntowanych poznaniaków. Całe pokolenia przewinęły się przez to wojsko, czy to zasadnicza służba wojskowa, czy studenci. Oni poprzez kojarzenie tego wojska z mundurem potrafili się za tym mundurem schować. A chowali się zwyczajni zbrodniarze, bo byli zbrodniarzami!

– twierdzi.

Gość redaktor Doroty Kani zdradził też, że rozmawiał z działaczami komunistycznymi, którzy stali za brutalnym tłumieniem strajków przez wojsko. Co mieli do powiedzenia?

Oni nigdy się nie odnoszą do tego, jakby mieli wziąć za chwilę odpowiedzialność. Wyrażali się o dobrej postawie żołnierzy, kadry oficerskiej. Wyszło większe wojsko w grudniu 70 i w stanie wojennym, niż walczyło na Wale Pomorskim. Jaruzelski wyprowadził na Wybrzeże 27 tysięcy wojska. Wojsko strzelało do robotników i wojsko ponosi odpowiedzialność.

– zdradził Kowalski, który ujawnił też szokujące szczegóły zbrodni…

Rozmawiałem z ludźmi, którzy strzelali. Po różnych garnizonach ich porozrzucano. Opowiadano mi, jak wyglądał ten proces mordowania. Za tymi żołnierzami, którzy byli w pierwszym rzucie i strzelali z broni ostrej, stali funkcjonariusze nie tylko z WSW, ale Służby Bezpieczeństwa. Oni podgrzewali atmosferę.

– dodał.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że niezafałszowane fakty o komunistycznych zbrodniach, również dzięki takim historykom jak Lech Kowalski, będą przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak by nigdy już nie doszło do podobnych wydarzeń.

źródło: Telewizja Republika