O Nas

Tropiciele Historii to miejsce tworzone przez zgrany zespół przyjaciół.

Jesteśmy pasjonatami tajemnic historii, eksploratorami. Kochamy bunkry, stare sztolnie, legendy o „złotych pociągach” ukrytych pod ziemią. Nurtem przewodnim naszych zainteresowań jest tematyka związana z II Wojną Światową, militariami, wojskowością, i historią narodu polskiego, ale nie tylko… Nie chcemy ograniczać naszej działalności żadnymi barierami, staramy się być otwarci na ludzi i na historie które ich dotyczą.

Zapraszamy do nas wszystkich tych, dla których historia to coś więcej niż przeszłość do której nie warto wracać.

Mateusz Śmigły – redaktor i współtwórca portalu Tropiciele Historii, odpowiedzialny za treść merytoryczną portalu.

Regionalista, filokartysta, kolekcjoner – pasjonat historii Polski, szczególnie Dolnego Śląska. Prywatnie – poszukiwacz, detektorysta i eksplorator- miłośnik gór, starych sztolni oraz pieszych wędrówek.

kontakt: redakcja@tropicielehistorii.pl, Facebook

Marcin Czarnecki – redaktor i współtwórca portalu Tropiciele Historii odpowiedzialny za szatę graficzną i sprawność techniczną portalu.

Absolwent Politechniki Koszalińskiej, podróżnik, fotograf, pasjonat historii narodu polskiego, technologii XX i XXI wieku, regionalista.

kontakt: redakcja@tropicielehistorii.pl, Facebook

Adam Kotarski – Urodzony w 1998 roku w Świdwinie. Student Historii, specjalizacji Archiwistyki i zarządzania dokumentacją na UAM w Poznaniu. W swojej pasji najbardziej skupia się na badaniu historii lokalnej Pomorza Zachodniego, historii drugiej wojny światowej, a zwłaszcza jednostek niemieckich i cudzoziemskich służących w armii niemieckiej w latach 1939-1945, oraz historii 1 i 2 Armii Polska Polskiego na Wschodzie.

 

 

Robert Swerczyk – pochodzący z Lubania na Dolnym Sląsku, mieszkający na codzień na Wypach Brytyjskich miłośnik historii, poszukiwacz i detektorysta.

Administrator polskiej grupy detektorystów w UK – „Collectors of History’s Tears”.

Autor miesięcznika „Odkrywca”,  członek zarządu stowarzyszenia „Reduta Praw Poszukiwaczy i Własności” zajmującego się próbą zmiany polskiego prawa w zakresie poszukiwań, oraz pomocą detektorystom na terenie kraju.

kontakt: facebook

 

Rafał Figiel – pochodzący z Jastrowia obecny mieszkaniec Świdwina. Pasjonat Historii okresu I Wojny Światowej. Publicysta. Autor książek o tematyce poświęconej miejscom pamięci oraz pochówku żołnierzy z okresu Wielkiej Wojny.

Twórca portalu opisującego pomniki oraz cmentarze pierwszowojenne na terenie północno-zachodniej Polski.
kontakt: facebook

 

Alicja Kliber – miłośniczka Dolnego Śląska, jego historii i współczesności, poszukiwaczka legend, zapomnianych miejsc, poplątanych leśnych dróg i górskich szlaków. Pasjonatka przyrody, przed którą chyli czoło, bo jak sama mówi o sobie: „jestem jej częścią.

„Nie mogę przestać wędrować: chcę wypić aż do dna życie. (…) Stałem się częścią tego, co poznałem, ale to wszystko jest mi tylko bramą, za którą widać świat niezwędrowany, którego krańce w dal się zapadają, gdy w dal wędruję…” (Alfred Tennyson, Ulisses, z roku 1833)

kontakt: alicja.kliber@tropicielehistorii.pl

 

Franciszek Pałac – jak sam o sobie mówi – amator – odkrywca historii.

Twórca bloga https://okruchyhistorii.blogspot.com/ , którego założył w celu opisywania ciekawostek historycznych. Na blogu znajduje się tez dużo fotografii w wysokiej rozdzielczości i dobrej jakości, okraszone drobnym opisem.

Obecnie strona ewoluowała do bardziej treściwych wpisów. Autor w dalszym ciągu stara się zamieszczać ciekawe i rzadkie zdjęcia.

Przekazuje Historię ujętą w kadr i odrobinę informacji z nim powiązanych.

kontakt: https://www.facebook.com/OkruchyHistorii.Blog/

Szymon Wrzesiński  – polski historyk i publicysta, autor książek o tematyce historycznej.

Jest autorem wielu publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach: „Newsweek Historia” „Focus Historia”, „Spotkania z Zabytkami”, „Gazeta Rycerska”, „Karkonosze”, „Turysta Dolnośląski”, „Psy Myśliwskie”. Wieloletni współpracownik ogólnopolskiego miesięcznika „Odkrywca”. W latach 2013-2014 był redaktorem naczelnym dwutygodnika „Bobrzanin”.

Wybrane pozycje Szymona Wrzesińskiego: „Templariusze w Polsce”, „Tajemnice rycerzy : Życie codzienne śląskich feudałów”, „Epidemie w dawnej Polsce”, „Tajemnice III Rzeszy : Hitlerjugend na Śląsku”, „Podziemne tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku”, „Napoleon nad Bobrem i Kwisą”, „Spacerem po… Opolu”, „Zamki Czocha i Książ : Tajne kwatery Hitlera czy skarbnice III Rzeszy?”, „Jelenia Góra w cieniu Hitlera”, „Tajemnice zamku Grodziec i pałacu ambasadora III Rzeszy”, „Skarby III Rzeszy pod zamkiem Grodno”, „Tajemnice Ziem Odzyskanych : Lwówek Śląski w Polsce Ludowej” i wiele innych.

kontakt: sz_wrzesinski@wp.pl, Facebook

Przemysław Popławski – pracownik ZPEW we Lwówku Śląskim , pasjonat filokartysta, regionalista. Autor kilkunastu artykułów w prasie regionalnej oraz współautor : „Tajemnic Zamku Grodziec i Pałacu Ambasadora III Rzeszy”, „Pogórze Izerskie w cieniu swastyki”, „Wojna 30-letnia i Kampania Napoleońska na terenie Powiatu Lwóweckiego i Mikroregionu Frydlanckiego”.

kontakt: plagwitz@wp.pl, Facebook

 

Informujemy, że na portalu „Tropiciele Historii” treści przedstawiające symbole ustrojów totalitarnych jak faszyzm itp. są przedstawiane wyłącznie w celach edukacyjnych i naukowych. Wszelkie przejawy propagowania podobnych treści z innego niż wymienione wyżej powody, będzie skutkowało usunięciem zabronionych prawem materiałów oraz zablokowaniem użytkownikowi dostępu do naszej strony.

Zespół Tropicieli Historii