Sędzia w Auschwitz

Sędzia w Auschwitz

16 marca 2020 0 przez Marcin Czarnecki

Georg Konrad Morgen

Georg Konrad Morgen (8 czerwca 1909 r. – 4 lutego 1982 r.) Był sędzią SS i zajmował się śledztwami w sprawie nadużyć i zbrodni popełnianych w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Po wybuchu II wojny światowej Konrad Morgen  wstąpił do SS. W 1940 roku został zdemobilizowany i zatrudniony w sądownictwie SS. Przydzielono go do sądu w Krakowie,  gdzie prowadził śledztwo w sprawie korupcji wysokich urzędników SS.

Badając sprawę pewnej paczki ze złotem, wysłanej przez jednego z techników z obozu koncentracyjnego Auschwitz do żony, Konrad Morgen przekonał się, że tego typu praktyki to codzienność. Przechwycona przesyłka okazała się wierzchołkiem góry lodowej nielegalnego procederu kradzieży, korupcji i przemytu, mającego miejsce w obozach. Na miejscu, w Auschwitz, Morgen zaobserwował także, iż załoga obozu regularnie dopuszcza się samowolnych zbrodni na więźniach. W cieniu pracujących pełną parą komór gazowych postanowił więc tropić owe „nielegalne” morderstwa.

Przenosząc się na kolejne placówki z rozkazu Reichsführera SS Heinricha Himmlera, Morgen wizytuje także inne obozy, na obszarach mu podległych: Hertogenbosch/Vught, Kraków Płaszów, Majdanek. Bada przypadek aresztowanego w KL Buchenwald Karla Kocha i jego zboczonej żony Ilse. Za jego sprawą Karl zostaje ostatecznie skazany na śmierć i trafia przed pluton egzekucyjny na tydzień przed zajęciem obozu przez Amerykanów.

Z 800 wszczętych przez Morgena spraw, 200 kończy się wyrokami skazującymi, 5 wniosków o wszczęcie sprawy wobec komendantów umorzono.

Po wojnie Morgen występuje jako świadek w głośnych procesach zbrodniarzy wojennych, m.in. w procesach norymberskich i w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie nad Menem. W czasie procesu w Norymberdze określa SS jako praworządną organizację, która nie miała nic wspólnego z zagładą Żydów.

Kevin Prenger, urodzony w 1980 roku, mieszka w Holandii. Jest redaktorem naczelnym Go2War2.nl, największego holenderskiego portalu poświęconego II wojnie światowej, a ponadto autorem licznych artykułów zamieszczanych m.in. w portalu Historiek.net oraz czasopiśmie „Wereld in Oorlog” („Świat w stanie wojny”). W swych publikacjach stara się rzucać światło na mniej znane aspekty II wojny światowej oraz zbrodni popełnianych przez Niemcy.

Fragment

„By zapobiec wtrącaniu się sądów cywilnych i trybunałów wojskowych Wehrmachtu do spraw dotyczących członków SS, od października 1939 roku Hitler przekazał SS pod nadzór specjalnej jurysdykcji Sondergerichtsbarkeit. Przede wszystkim SS wzięło całkowicie w swoje ręce procesy dotyczące esesmanów. (…)

Najwięcej spraw prowadzonych przez sądy SS dotyczyło przestępstw przeciwko mieniu, takich jak szkody materialne lub kradzież. 42% ze wszystkich osób ukaranych w 1942 roku przez te sądy było oskarżonych o takie właśnie czyny. Himmler uważał trzymanie się z dala od cudzej własności za szczególną cnotę swoich ludzi. W listopadzie 1936 roku wydał on rozporządzenie o „świętości własności”, w którym nakazał usunięcie wszelkich zamków z szafek w kwaterach jednostek SS. Esesmani mu¬sieli mieć zaufanie do siebie nawzajem i nawet kradzież jednego papierosa była poniżej ich honoru. Członkowie SS musieli także trzymać się z dala od dobytku zabieranego Żydom mordowanym w obozach zagłady, jak to Himmler dobitnie stwierdził w swoim słynnym przemówieniu wygłoszonym 4 października 1943 roku w Poznaniu. Ogłosił wtedy, że „bogactwa” odebrane Żydom zostały w całości przekazane państwu. „Nic z tego nie zabraliśmy dla siebie. Nieliczni, którzy się do tego nie stosowali, zostali ukarani, zgodnie z rozkazem wydanym przeze mnie na samym początku […].

Kto z tego zabierze sobie chociaż jedną markę, będzie posłany na śmierć”. Himmler oświadczył, że jego ludzie mają prawo i „obowiązek wobec naszego narodu, by ów naród [żydowski] – który chciał nas zniszczyć – wytępić. Nie mamy jednak prawa, by wzbogacić się chociażby o jedną pelisę, jedną markę, jeden papieros, jeden zegarek czy cokolwiek innego. Nie czynimy tego. Nie chcemy przecież, po zlikwidowaniu całej tej zarazy, sami na nią zachorować i zginąć”.

Sędzia w Auschwitz(Miękka)
Tytuł oryginalny: Een rechter in Auschwitz. SS-rechter Konrad Morgen en zijn strijd tegen corruptie en 'illegale’ moor

Wydanie: Poznań, 2, 2020
Autor: Kevin Prenger
Tłumacz: Paweł Kruszyński
Wydawca: Replika
Typ oprawy: miękka
Data premiery: 07.04.2020

https://ksiegarnia.pwn.pl/Sedzia-w-Auschwitz,821192879,p.html