Świdwińscy fotografowie – Herman Kiessling

Świdwińscy fotografowie – Herman Kiessling

20 marca 2020 0 przez Zbigniew Czajkowski

Z historii miasta i ziemi świdwińskiej

Herman Kiessling

Świdwińscy fotografowie – Herman Kiessling

W dobie telefonów komórkowych niemal każdy robi zdjęcia, ale nie znaczy to, ze jest fotografem. Fotografia to nie tylko rzemiosło ale i sztuka. Nie wszyscy stają się mistrzami w tej profesji. Ja się nie stałem. Przed laty poproszony przez kolegę aby uwiecznić jego ślub i wesele, uległem prośbie i aparacikiem małoobrazkowym Olimpus cykałem namiętnie fotki.

Niestety w swoim roztargnieniu zapominałem włożyć film do aparatu. Jak się to skończyło wolę się nie chwalić.

Lubię stare fotografie, lubię wpatrywać się w twarze tych, których już nie ma. Lubię analizować szczegóły tła, krajobrazu niby znanego a innego. A te ubiory, pozy, szyldy, witryny, mieszkania, domy, świątynie zamknięte w kadrze jak wiele odkrywają przed nami nieznanych detali i zagadek z przeszłości.

Najbardziej znanym przedwojennym świdwińskim fotografem był Hermann Kiessling.

Reklama atelier

Studio i mieszkanie miał przy nieistniejącej już ulicy Stadttor16 (ul. Bramy Miejskiej). Swoją pracownię „Pegenau” reklamował jako wykonującą fotografie w nowoczesnych technikach. Firma miała filię w Połczynie Zdroju.

Zaciekawiło mnie skąd nazwa studia „Pegenau”. Zapytałem Irka Litzbarskiego, świdwinianina mieszkającego od lat w Niemczech, którego nazwiskiem sygnowana jest niemal każda przedwojenna pocztówka miasta a ponadto jest znany jako kolekcjoner pamiątek po Rudolfie Virchowie zafascynowany jego życiem i dokonaniami.

Wg jego wyjaśnień mogła to być zwyczajowa nazwa zakładu od nazwiska wcześniejszego właściciela, bądź to nazwa regionalna sieci kilku filii afirmowana nazwiskiem głównego inwestora.

Poszedłem tym tropem i znalazłem.

Eduard Pegenau był słupskim fotografem w latach 1889-1908, atelier nazwał swoim nazwiskiem. Później, niemal aż do wojny firmę pod tą nazwą prowadzili jego spadkobiercy. Studio „Pegenau” wydało wiele pocztówek przedwojennego Słupska.

Kilka lat temu dostałem od kolegi znaleziony gdzieś na strychu bardzo zniszczony album z fotografiami między innymi Kiesslinga i dużą fotką samego mistrza, był on również autorem wielu pocztówek świdwińskich.

Niewiele znalazłem informacji o H. Kiesslingu w dostępnych opracowaniach. Od Pana Tino Runge otrzymałem tylko krótką notatkę gdzie mieszkał i że pozostawił po sobie niezliczoną ilość ciekawych artystycznie fotografii na terenie powiatu i w swoim atelier w Świdwinie.

Ożenił się z rodowitą świdwinianką Klarą z domu Frese, która zmarła w grudniu 1936 roku w wieku 67 lat. Mieli jednego syna Kurta, który wraz z żoną gospodarzył w powiecie reskim.

Małżeński portret.

W liście sprzed kilku laty do ówczesnego szefa Carpe Diem Piotra Felińskiego, który przygotowywał cykl spotkań „Świdwin w retrospektywie” – gdzie miałem przyjemność czynnie uczestniczyć – przedwojenny świdwinianin pan Wilfried Dahlke pisał:

„Szanowny Panie Feliński, […]. Najpierw, co do fotografa Kiesslinga. Wiem, że atelier Kiessling znajdowało się przy ul. Stadtfeld. Była to ulica od ul. Kościelnej, poprzez do Nowomiejskiej. Kiessling był jedynym fotografem w Świdwinie. Konsultowałem to z moim przyjacielem z lat szkolnych i młodzieńczych. On dobrze pamiętał, że w latach 30 – 40 jakaś pani Kiessling prowadziła atelier i robiła także zdjęcia.[…].

W książce adresowej a 1936 roku znalazłem: Eliza Kiesseling, fotograf, Stadttororstrasse 6. Kim była, córką, siostrą? Nie ustaliłem.

Zbigniew Czajkowski

Przypisy
1.Ulica dziś już nieistniejąca , w przeszłości wraz z rozbudową miasta często zmieniała nazwę:
Stattorstrasse (ul.Bramy Miejskiej, Stadhofstrasse (ul. Folwark Miejski), Stadtfeld (ul.Rolna). Tej ostatniej niewielki odcinek to Orląt Lwowskich, do niedawna Rolna.

Fotografia rodzinna prawdopodobnie z okazji 50. rocznicy ślubu współwłaściciela młyna parowego na ul. Klasztornej (Bat. Chłopskich). Na zdjęciu rodzina Strey przed swoją siedzibą (bud. dzisiejszego Sądu). Fotografia ze zbiorów Irka Litzbarskiego.

Portrety:

Karty pocztowe Kiesslinga: