ZAMEK W LIPIE ZAMKIEM TEMPLARIUSZY?

0
67

Kilkanaście kilometrów od Bolkowa we wsi Lipa, wśród gęstych drzew i zarośli znajdują się ruiny zamku. Jadąc przez Lipę ciężko go zobaczyć. Zamek zbudowany na przełomie XIII – XIV wieku przez jeden ze śląskich rodów rycerskich, miał pełnić rolę strażnicy.

Wybudowany jako budowla gotycka otoczony suchą fosą na przestrzeni wieków zmieniał swój styl jak i właścicieli. W XVII wieku przebudowany na budowle renesansową przez rodzinę Zeditz .
Po utracie znaczenia wojskowego posłużył jako magazyn i źródło kamienia budowlanego.
Gdy kupił go hrabia Rudolph von Stillfried – Rattonitz zamek swym wyglądem nawiązywał do budowli neogotyckich. Obecny stan obrazują fotki z wyprawy.

Niektórzy badacze wskazują że w pewnym okresie mógł być to zamek templariuszy Ile prawdy, a ile legend czy domniemań jest w opowieściach o pobycie Rycerzy Świątyni Salomona na terenie Polski, Śląska i Sudetów, trudno dzisiaj określić.

Można znaleźć wiele wskazówek przemawiających za tą tezą jak choćby niektóre elementy architektury zamku, lochy które częściowo zachowały się od dzisiaj, czy choćby piramida na zamku w Lipie, która przez wiele lat nazywana była kuchnią.

Bardzo interesującą sprawą jest, to, że raz w roku, przez otwór w zwieńczeniu szczytowym piramidy, w dzień przesilenia letniego, promienie słońca wpadają do środka obiektu, tj. – do punktu skupienia czyli ulokowanej w lewym narożniku „studni”.– Należy więc zadać pytanie, dlaczego właśnie taki kształt, dlaczego piramida i skąd ta korelacja z przesileniem letnim, czy to mogą być kwestie przypadku?

Czy piramida służyła do obserwacji astronomicznych, a może Templariusze kultywowali tu wiarę w jakieś niechrześcijańskie bóstwo, lub zajmowali się ezoteryczną wiedzą starożytnych, wszak w podziemiach byłej Świątyni Heroda w Jerozolimie, dokonali oni jakiegoś archeologicznego odkrycia, które, to mocno zaważyło na ich historii.

Jak w większości przypadków tak i w tym zamek ma swojego prywatnego właściciela który kompletnie się nim nie interesuje. W powolnym konaniu jest miejscowym wysypiskiem śmieci.

źródło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.