ZAMEK W LIPIE ZAMKIEM TEMPLARIUSZY?

ZAMEK W LIPIE ZAMKIEM TEMPLARIUSZY?

28 maja 2018 0 przez Marcin Czarnecki

Kilkanaście kilometrów od Bolkowa we wsi Lipa, wśród gęstych drzew i zarośli znajdują się ruiny zamku. Jadąc przez Lipę ciężko go zobaczyć. Zamek zbudowany na przełomie XIII – XIV wieku przez jeden ze śląskich rodów rycerskich, miał pełnić rolę strażnicy.

Wybudowany jako budowla gotycka otoczony suchą fosą na przestrzeni wieków zmieniał swój styl jak i właścicieli. W XVII wieku przebudowany na budowle renesansową przez rodzinę Zeditz .
Po utracie znaczenia wojskowego posłużył jako magazyn i źródło kamienia budowlanego.
Gdy kupił go hrabia Rudolph von Stillfried – Rattonitz zamek swym wyglądem nawiązywał do budowli neogotyckich. Obecny stan obrazują fotki z wyprawy.

Niektórzy badacze wskazują że w pewnym okresie mógł być to zamek templariuszy Ile prawdy, a ile legend czy domniemań jest w opowieściach o pobycie Rycerzy Świątyni Salomona na terenie Polski, Śląska i Sudetów, trudno dzisiaj określić.

Można znaleźć wiele wskazówek przemawiających za tą tezą jak choćby niektóre elementy architektury zamku, lochy które częściowo zachowały się od dzisiaj, czy choćby piramida na zamku w Lipie, która przez wiele lat nazywana była kuchnią.

Bardzo interesującą sprawą jest, to, że raz w roku, przez otwór w zwieńczeniu szczytowym piramidy, w dzień przesilenia letniego, promienie słońca wpadają do środka obiektu, tj. – do punktu skupienia czyli ulokowanej w lewym narożniku „studni”.– Należy więc zadać pytanie, dlaczego właśnie taki kształt, dlaczego piramida i skąd ta korelacja z przesileniem letnim, czy to mogą być kwestie przypadku?

Czy piramida służyła do obserwacji astronomicznych, a może Templariusze kultywowali tu wiarę w jakieś niechrześcijańskie bóstwo, lub zajmowali się ezoteryczną wiedzą starożytnych, wszak w podziemiach byłej Świątyni Heroda w Jerozolimie, dokonali oni jakiegoś archeologicznego odkrycia, które, to mocno zaważyło na ich historii.

Jak w większości przypadków tak i w tym zamek ma swojego prywatnego właściciela który kompletnie się nim nie interesuje. W powolnym konaniu jest miejscowym wysypiskiem śmieci.

źródło